HPV چیست و چگونه منتشر می شود؟
مهمترین فاکتور خطر در ایجاد سرطان دهانه رحم، عفونت با ویروس HPV است. بیشتر خانم هایی که سرطان دهانه رحم گرفته اند قبلا به این ویروس آلوده بوده اند، البته این به این معنی نیست که تمام کسانی که این ویروس را در بدن خود دارند حتما سرطان خواهند گرفت.
بیش از 100 نوع از ویروس HPV وجود دارد. HPV دهانه رحم از طریق تماس جنسی مستقیم و حتی بدون مقاربت کامل منتقل می شود. حداکثر انتقال در دوران بلوغ و جوانی صورت می گیرد. این عفونت ها طیفی از بیماری ها از تبخال تناسلی تا سرطان دهانه رحم را ایجاد می کنند. گروه های خاصی از ویروس HPV که گروه های پرخطر (High Risk) نامیده می شوند در ایجاد سرطان دهانه رحم مواثرند. HPV-16 و HPV-18 به تنهایی مسئول ایجاد 70% سرطان های دهانه رحم هستند.


علائم عفونت HPV چیست؟
در بیشتر موارد آلودگی به این ویروس ها هیچ نشانه یا عارضه قابل توجهی ندارد. در واقع بیشتر مردم هیج وقت متوجه نمی شوند که با این ویروس آلوده شده اند زیرا در اکثر موارد سیستم ایمنی انسان در عرض چند سال ویروس را کاملا از بین می برد،با این وجود گاهی عفونت ویروسی در بدن باقی می ماند. حضور طولانی مدت گونه های پرخطر ویروس HPV با افزایش ریسک بروز سرطان دهانه رحم مرتبط است.
سرطان دهانه رحم کاملا قابل پیش گیری است.
چه کسانی باید آزمایش HPV انجام دهند؟

خانم های بالای 30 که نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی دارند.
خانم های بالای 30 سال که می خواهند از وضعیت ابتلا به ویروس HPV مطلع باشند.
خانم های زیر 30 سال نیازی به انجام این آزمایش ندارند زیرا در این گروه عفونت HPV گذراست و احتمال اینکه به سرطان دهانه رحم منجر شود ناچیز است.
در مورد آزمایش HPV
آزمایش HPV چیست؟
این آزمایش یک روش خیلی حساس و غیر تهاجمی است که بر اساس شناسایی DNA این ویروسها بر روی نمونه سلول های دهانه رحم انجام می گیرد. تحقیقات نشان داده است که انجام این آزمایش به همراه آزمایش پاپ اسمیر کارایی خیلی بالایی در تشخیص سرطان دهانه رحم دارد. (حساسیت 93% و ویژگی 61/1%)
فرق آزمایش HPV با پاپ اسمیر چیست؟
در آزمایش HPV حضور ویروس های پر خطر در بدن فرد تشخیص داده می شود و لی در آزمایش پاپ اسمیر حضور سلول های غیر طبیعی که می تواند به سرطان تبدیل شود بررسی می شوند. بر خلاف پاپ اسمیر، با آزمایش HPV قادریم حضور ویروس های پر خطر را قبل از اینکه تغییراتی در سلول ها ایجاد کرده باشند شناسایی کنیم.
چه نمونه ای برای آزمایش HPV مورد نیاز است؟
این آزمایش بر روی نمونه سلولهای دهانه رحم انجام می گیرد که نمونه گیری هم در مطب متخصص زنان و یا در آزمایشگاه انجام می گیرد.
چه آمادگی هایی برای این آزمایش لازم است؟
نیاز به آمادگی خاصی ندارد
چه مدت طول می کشد تا جواب آماده شود؟
نمونه گیری برای این آزمایش همه روزه انجام می شود و جواب آزمایش سه روزه آماده می شود.
اگر نتیجه آزمایش مثبت بود باید چکار کنم؟
فایده دانستن نتیجه این است که پزشک معالجتان به موقع می تواند اقدامات لازم را انجام دهد. اگر چه همه سرطان های دهانه رحم از طریق ویروس HPV ایجاد می شود، اما تعداد زیادی از افراد هم با داشتن این ویروس ها مبتلا به سرطان نمی شوند.

دیدگاه‌ها  

# علی 1396-11-07 21:23
سلام
دستتون درد نکنه خیلی مطلب خوبی بود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید