allergy

دوازده راه حل ساده برای مقابله با آلرژی :

۱) در و پنجره ها را بسته نگه دارید : بسیار وسوسه انگیز است که در روز های گرم و زیبای تابستانی در و پنجره ها را باز کنید ، ولی اغلب وقت ها، غلظت گرده ها ی گیاهی در هوا زیاد است و این می تواند آلرژی شما را تشدید کند. برای حفاظت بیشتر می توانید فیلتر های مخصوص تهیه کنید و روی دریچه های کولر نسب کنید تا از هر نظر از گرده ها دور باشید .

۲) داروی آلرژی تان را عوض کنید : بسیاری از افراد با آنتی هیستامین خود درمانی را پیش میگیرند ، ولی به علت استفاده ی بیش از اندازه از این دارو، بسیاری از آدم ها دیگر به آنتی هیستامین واکنش نشان نمی دهند، ممکن است شما هم از این دسته افراد باشید. از دکتر متخصص مشاوره بگیرید و از داروهای نسخه ای و‌مطمئن استفاده کنید.

۳) استحمام کنید : هر دفعه که از خانه خارج میشوید ، ذرات معلق در هوا به لباس، مو، کفش و پوست شما می چسبند . به طبع، وقتی وارد خانه میشوید تمام این ریزگرد ها را با خود به جای جای خانه حمل می کنید . برای جلوگیری از این اتفاق، هر بار که وارد خانه میشوید دوش بگیرید و تا جایی که امکان دارد لباس ها و کفش هایتان را بشویید. ترجیحا کفش هایتان را بیرون خانه در بیاورید.

۴)از ماسک استفاده کنید: اگر شغلتان ایجاب می کند که ساعت های متعددی را در فضای باز سپری کنید، ماسک میتواند مانع وارد شدن بسیاری از ریز گرد ها از طریق دماغ و دهن بشود. ماسک N95 ، در بیشتر داروخانه ها پیدا می شود، به نسبت ارزان است و تا ۹۵ درصد از ریزگرد های هوا و آلرژن ها را فیلتر میکند. 

۵) رژیم سالم داشته باشید : استفاده از میوه ها و سبزی های تازه و مواد مغذی مثل آجیل احتمال مبتلا شدن به آلرژی را کم میکند. مواد غذایی بسته بندی شده ، اغلب حاوی نگهدارنده می باشد و بسیاری از نگهدارنده ها مواد آلرژن دارند، پس حدالامکان از مواد غذایی بسته بندی شده و یا کنسرو شده استفاده نکنید. خوردن حداقل یک نوع میوه یا سبزی هم می تواند در وضع آلرژی شما اثر مثبت بگذارد.

۶)بینی تان را شست و شو دهید : شست و شوی بینی باعث می شود مخاطی که در طول روز آلرژن ها را فیلتر کرده است از بینی خارج شود . تخلیه مخاط نه تنها مقدار ریزگرد های اسیر شده در بینی شما را کم می کند بلکه آن ها را با مخاط جدید جایگزین میکند که قابلیت تصفیه کردن بیش تری دارد.می توانید مایع شوینده را از داروخانه ها تهیه کنید یا حتی خودتان درست کنید. نصف قاشق چایخوری نمک را با یک‌کم جوش شیرین مخلوط کنید و یک لیوان آب مقطر ولرم به آن اضافه کنید . روی سینک‌خم شوید و آرام مایع را در هر سوراخ بینی بریزید.

۷) مایعات بیشتری بنوشید : اگر در طول روز احساس میکنید که بینی شما گرفته است و یا آب ریزش بینی دارید، آب و مایعات بیشتری بنوشید. مایعات غلظت مخاط بینی را کم میکند و به شما احساس تسکین می دهد. نوشیدنی های داغ یک خاصیت ویژه ی دیگر هم دارند و آن بخار است. بخار آب گرم مخاط بینی را روان میکند و غلظت آن را کم میکند. چای، سوپ داغ می‌توانند گزینه های خوبی باشند. 

۸)مواد طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید : تمیز کردن خانه بسیار خوب است و آلرژن های داخل خانه را از بین می برد ، ولی مواد شیمیایی قوی بینی را تحریک می کند و سیستم تنفسی را تحت فشار قرار میدهد. برای مقابله با این اتفاق، شوینده های طبیعی درست کنید .برای درست کردن شوینده خانگی میتوانید از سرکه و یا جوش شیرین استفاده کنید . همچنین، از جاروبرقی هایی استفاده کنید که فیلتر هوا دارند. این نوع جارو ها نه تنها گرد و غبار را میزدایند ، بلکه‌ مقدار آلرژن هوای خانه تان را هم کاهش میدهند. اگر آلرژی شدید دارید کار تمیز کردن خانه را به کس دیگری بسپارید.

۹)بخور بگیرید : تنفس کردن بخار گرم راه بینی (و دیگر راه های تنفسی) را باز میکند و باعث میشود راحت تر نفس بکشید. یک ظرف آب گرم (نه خیلی داغ) را روی میز بگذارید ، سر را به ظرف نزدیک‌ کرده و بخار را استشمام کنید. میتوانید یک حوله هم‌ روی سرتان بیندازید تا بخار به مدتی در فضا حبس شود. یا در‌حمامی که مدتی در آن آب داغ باز بوده بنشینید.

۱۰)از دود سیگار فاصله بگیرید : دود سیگار می تواند نشانه های شما را بدتر کند. حدالامکان از دود غلیظ سیگار، اسپری با بوی شدید، شومینه و بخاری دوری کنید. 

۱۱) طب سوزنی : تحقیقات متعددی نشان داده اند که طب سوزنی می تواند آلرژی را بهبود بخشد. در این باره با دکتر خود مشورت کنید و اگر کاندید مناسبی برای این درمان بودید،آن را امتحان کنید.

۱۲)آلرژن های مخصوص به خودتان را بشناسید: اغلب وقت ها فکر می کنید که آلرژی خود را به خوبی می شناسید، ولی تا چه حد مطمئن هستید؟ با یک دکتر متخصص آلرژی مشاوره کنید تا مطمئن شوید منشا آلرژی تان را درست شناسایی کرده اید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید