این بیماری که کانسر کولورکتال نیز نامیده می شود از رشد بی رویه سلولها در پولیپ های دستگاه گوارش ایجاد می شود که منجر به ایجاد خونریزی در روده ها می گردد. پولیپ ها بیشتر مواقع سرطانی نیستند ولی گاهی تبدیل به سرطان می شوند.

سرطان روده بزرگ

چند نکته در مورد این بیماری اهمیت دارد.

اول اینکه سرطان روده بزرگ مسئله مهمی است. حتما جدی بگیرید. اگرچه این سرطان در بسیاری از نقاط دنیا دومین عامل مرگ ناشی از سرطان محسوب می شود، اگر به موقع تشخیص داده شود به طور کامل قابل پیشگیری است. 

در مواقع تشخیص زود هنگام این بیماری خطرناک در بیش از 90% موارد قابل درمان قطعی است. آزمایش های ساده روی نمونه مدفوع قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری می باشد. متاسفانه افراد کمی برای انجام این آزمایش ها مراجعه می کنند که منجر به عواقب کشنده این بیماری می شود.

این بیماری در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. اما در مراحل پیشرفته تر علائم زیر قابل مشاهده اند:

تغییر در حرکت روده ها

وجود خون در مدفوع

اسهال، یبوست یا احساس اینکه روده کاملا تخلیه نمی شود.

مدفوع نازک تر از حالت معمول باشد.

احساس دل آشوب در معده

کاهش وزن بدون دلیل

خستگی

اگر هر کدام از علائم فوق را مشاهده می کنید حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

چه کسانی در معرض خطرند:

سن و سابقه فامیلی دوتا فاکتور خطر بسیار مهم برای این بیماری است. اگر در خانواده یکی از اعضای خانواده مثل والدین، فرزندان و خواهر یا برادر دچار این بیماری بوده اند حتما باید فرد کولونسکوپی (یک روش تصویر برداری از روده بزرگ است) انجام دهد. 

اگر هر کسی بالای 50 سال دارد و سابقه خانوادگی هم ندارد حتما باید آزمایش غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهد که آزمایش خون مخفی در مدفوع است. البته آزمایش های متعدد دیگری هم برای غربالگری این بیماری وجود دارد که می توانید با آزمایشگاه نامدار تماس گرفته و اطلاعات لازم را بدست آورید.

عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهند عبارتند از:

تغذیه سالم

زندگی پر تحرک و پر نشاط

نکشیدن سیگار

دوری از مصرف مشروبات الکلی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید