گروهی از بیماری های نسبتا شایعی هستند که از طریق تماس جنسی از شخصی به شخص دیگر به ویژه در جوانان منتقل می شوند. این بیماری ها توسط ویروس، باکتری و یا انگل ایجاد می شوند. این میکرو ب ها می توانند وارد بدن شده و پوست، مخاطاطات، واژن، انتهای روده بزرگ، دهانه رحم، چشم، دهان و حلق را درگیر کند. این بیماری ها در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند، ولی علایم و عوارض آنها در خانم ها شدیدتر است. علائم این بیماری ها در خانم ها عبارتند از: 

ترشحات بد بو و غیر معمول دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی، درد در کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و غیره.

علائم این بیماری ها در مردان عبارتند از: 

ترشح از مجاری ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی کشاله ران، زخم ناحیه تناسلی، درد و سوزش هنگام ادرار و غیره.

تعدادی از عفونت های مقاربتی که توسط گروه های مختلف میکرب ها ایجاد می شوند به شرح زیر هستند ولی شایع ترین آنها سوزاک، عفونت کلامیدیا، تبخال تناسلی، سفلیس و شانکرویید می باشند.

عفونت های باکتریایی: سوزاک، شانکروئید، سفلیس و کلامیدیازیس و عفونت مایکوپلاسما 

سوزاک : یکی از بیماری‌های آمیزشی شایع است که از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود. عامل آن نیسریا گونورآ یا گنوکوک می‌باشد و به علت سوزش شدید در مجرای آقایان به این نام مشهور شده است. علایم معمول در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت است که معمولا 1-14 روز بعد از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می شود. اما در زنان معمولاً بی‌علامت است یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد. 

سفلیس: سفلیس به وسیله یک باکتری به نام ترپونما پالیدوم (Treponema pallidum) ایجاد می شود. این بیماری توسط آزمایش خون تشخیص داده می شود. باید دانست که سفلیس از طریق توالت فرنگی، دستگیره در، استخر های شنا، وان حمام، لباس مشترک و یا ظروف غذا منتقل نمی شود.

عفونت کلامیدیا: کلامیدیازیس (chlamydia) یکی از شایعترین بیماری های مقاربتی محسوب می شود. عفونت کلامیدیا به راحتی گسترش می یابد، زیرا که اغلب علائم خاصی ندارد و ممکن است به صورت نادانسته به همسر و یا شریک جنسی منتقل شود. در واقع در حدود 75% عفونت های کلامیدیا در زنان و 50 % در مردان بدون علامت هستند. ترشحات غیر طبیعی از واژن که ممکن است بوی بدی نیز داشته باشد از علائم شایع بیماری است.

علائم کلامیدیا در زنان : خونریزی بین قاعدگی ها، دوره های قاعدگی دردناک، شکم درد همراه با تب، درد در هنگام رابطه جنسی، خارش و سوزش در داخل و یا اطراف واژن، ادرار کردن دردناک.

علائم کلامیدیا در مردان: ترشح مقدار کمی مایع روشن و یا کدر از نوک آلت تناسلی مردانه، ادرار کردن دردناک، خارش و سوزش در اطراف نوک مجرای خروجی آلت تناسلی، درد و ورم در اطراف بیضه. 

مجراي ادرار يکي از نواحي معمول در دستگاه ادراري تناسلي است که به کرات با عوامل مختلف آلوده ميگردد. اوره آپلاسما اوره آليتيکوم (قبلا بنام مايکوپلاسمايT- خوانده مي شد) عضو خانواده مايکوپلاسماتاسيه بوده و بعلت نداشتن ديواره سلولي و اندازه بسيار کوچک ژنوم از توانايي رشد و سنتز محدودي برخوردار هستند. اوره آپلاسما اوره آليتيکوم در ايجاد بسياري از بيماري ها مثل اورتريت غيرگنوکوکي، پروستاتيت، التهاب حشفه، سندرم ريتر و غيره در مردان دخالت دارد.

مایکوپلاسما جنیتالیوم: ابتلا به این میکرب در مقاربت های پرخطر و محافظت نشده ایجاد می شود. این باکتری باعث عفونت غشاهای موکوسی میزنای، دهانه رحم، گلو یا مقعد می‌شود. این عفونت درصورتی که درمان نشود در مردان به التهاب میزنای که مجرای ادرار و منی در آلت تناسلی است می‌انجامد. بنابر اعلام مراکز پیشگیری و درمان ایالات متحده امریکا، این عفونت در زنان ریسک ناباروری، زایمان زودرس یا حاملگی نابجا (یک نوع حاملگی خطرناک کشنده که خارج از رحم اتفاق می‌افتد) را افزایش می‌دهد.

عفونت های ویروسی : تبخال دستگاه تناسلی ((HSV1, HSV2، زگیل تناسلی یا کوندیلوما آکومیناتا (HPV)، هپاتیت B (که از راه بزاق و ترشحات جنسی منتقل می شود) و هپاتیت C (که ویروس مولد آن به ندرت از طریق آمیزش منتقل می شود) و بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز(ویروس نقص ایمنی یاHIV )

تبخال تناسلی: تبخال تناسلی یک عفونت ویروسی است که به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبودی و عود مجدد موضعی تظاهر می کند. عامل ایجاد کننده آن ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ و ۲ می باشد . هر دو نوع این ویروسها می توانند آلودگی مجاری تناسلی یا مخاط دهان را باعث گردند .

نوع شماره ۲ این ویروس عامل ایجاد تبخال تناسلی است که خاص بزرگسالان بوده و از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود .

تبخال تناسلی ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است نشانه های بالینی داشته و یا مخفی بماند.

در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات تبخال تناسلی، واژن و دهانه رحم است در حالیکه در حالت عود بیماری ها، زخمها در واژن، پوست اطراف مقعد،‌ پاها و باسن ایجاد می شود .

در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهای تبخال تناسلی است و همچنین کسانیکه رابطه جنسی غیرمعقول از راه مقعد دارند در آن نقطه ایجاد می شود.

هرپس تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی اطراف مقعد و دهان زن و مرد، برحسب رفتار جنسی آنها ایجاد شود.

زگیل تناسلی: این بیماری که کوندیلوما آکومیناتا ( (Condylomata acuminateیا زگیل تناسلی نامیده میشود در آستانه اپیدمی شدن است و سال گذشته روزانه یک تا دو نفر به این بیماری مبتلا می شدند اما امسال این رقم به 10 تا 15 مرد در یک روز رسیده است. 

مردانی که به این بیماری مبتلا می شوند نزد پزشک متخصص مجاری ادرار می روند و زنان هم به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنند. در بین زنان مبتلا به ایدز، این بیماری همیشه رواج داشته و میزان شیوع آن هم نسبت به قبل در میان این بیماران تغییری نکرده است. 

زگیل تناسلی به خودی خود نه کشنده است و نه خطرناک اما از آنجا که می تواند عامل بیماری خطرناک سرطان دهانه رحم باشد باید بدان توجه شود. اگر این ویروس زود تشخیص داده نشده و به سرطان پیشرفته منتهی شود، می تواند مرگ زا هم باشد اما در بیشتر مواقع ویروس زگیل تناسلی به سرطان منتهی نمی شود.

زگیل تناسلی از این نظر مهم است که فرد مبتلا ممکن است انواعی از این ویروس را که با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد از طریق تماس جنسی کسب کرده باشد. بنابر این همه کسانی که زگیل دارند حتماً سرطان دهانه رحم نمی گیرند. خود این بیماری اصلاً کشنده نیست و فقط از طریق جنسی منتقل می شود.

خطرناک بودن این بیماری در بی¬علامتی آن است. ویروس این بیماری ممکن است وارد بدن فرد بشود ولی هیچ علامتی در او بروز نکند و این مدت تا سالیان سال هم طول بکشد. در تمام این سالها، فرد انتقال دهنده این بیماری است بدون آنکه بداند خودش هم بیمار است.

عفونت های انگلی: آلودگی با تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس واژینالیس: انگلی است که از طریق نزدیکی منتقل می شود. احساس خارش، وجود ترشحات کف دار و بدبو و متمایل به رنگ زرد مایل به سبز، ایجاد سرخی پراکنده واژن و در موارد پیشرفته به وجود آمدن زخم های ماکولار قرمز در قسمت روی آلت تناسلی افراد از جمله علائم مشخص وجود این عامل بیماری در بدن افراد است. 

این عفونت بیشتر در افرادی که دارای شریک جنسی متعدد هستند دیده می شود استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی ،‌حمامهای عمومی، استخر شنا و معاینات غیر بهداشتی لگنی زنان احتمال انتقال غیرجنسی این بیماری را نیز سبب می شود.

التهاب واژن، سرویکس و مجاری ادراری در زنان به علت آلودگی تریکوموناس واژینالیس در زنان می باشد. متاسفانه در حدود 10 تا 50 درصد از زنان مبتلا به عفونت های ناشی از تریکوموناس واژینالیس بدون علامت بوده و این درصد ممکن است در مردان بالاتر باشد. این انگل به عنوان یک پیش فاکتور در انتقال ویروس نقص ایمنی انسانی مانند اچ آی وی و دیگر عفونت های منتقل شونده جنسی عمل می کند. 

نکاتی که در رابطه با بیماری های جنسی باید مورد توجه قرار گیرد:

* STD در خانمها، تمایل به شدت بیشتری از آقایان دارد.

* ممکن است STD ها باعث سرطان سرویکس شود.

* STD می‌تواند از مادر به بچه، قبل، در طی حاملگی یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل شود. بعضی از این عفونتها در بچه به آسانی درمان می‌شود ولی بعضی باعث عوارض ناتوان کننده و حتی مرگ بچه می‌شود.

* داشتن STD (به غیر از ایدز) شانس ابتلا به ایدز را افزایش می دهد.

* STD در خانمها و آقایان در هر سطح اقتصادی و تحصیلی وجود دارد و بیشتر در بین دختران نوجوان و زیر ۲۵ سال دیده می‌شود. تقریبا دو سوم همه این بیماری ها در جمعیت جوان زیر ۲۵ سال اتفاق می‌افتد.

* وقوع STD سیر بالا رونده دارد. به دلیل اینکه در چندین قرن گذشته از نظر جنسی افراد زودتر فعال شده و ازدواج دیرتر صورت می‌گیرد و بعلاوه طلاق بیشتر شده است.

* در بیشتر موارد STD علامتی ندارد (مخصوصا در خانمها) و زمانی که علائم پیشرفت می‌کند در واقع شریک جنسی هم درگیر شده است. بنابر این پزشکان برای افرادی که چند شریک جنسی دارند تستهایی برای غربالگری و تشخیص بیماری انجام می‌دهند.

* عفونت های STD در خانمها خطرات بیشتری نسبت به آقایان دارد و در واقع بیماری در حالت بدون علامت، پیشرفت و بیماری پیشرفته‌تر می‌شود و ایجاد عوارض بیشتری در خانمها می‌نماید.

* وقتی بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به آسانی درمان می‌شود. 

چطور می‌توانیم از بیماریهای آمیزشی پیشگیری کنیم؟

* داشتن رابطه جنسی با شخص غیر عفونی

* استفاده صحیح و مداوم از کاندوم در آقایان

* استفاده از سرنگهای تمیز برای تزریق

* به تاخیر انداختن اولین رابطه جنسی تا حد ممکن؛ افراد جوانتر زمانی که برای اولین بار sex دارند به مراتب استعداد بیشتری برای ابتلا به STD دارند.

* کنترل مرتب برای بیماری STD، حتی در صورت عدم وجود علائم و مخصوصا در صورت داشتن روابط جنسی با شریک جنسی جدید.

* دانستن علائم STD و در صورت دیدن کوچکترین علائم، به واحدهای درمانی مراجعه کند.

* اجتناب از داشتن روابط جنسی در زمان قاعدگی. خانمهای مبتلا به HIV بیشتر مستعد گرفتن عفونت در طی این زمان می‌شوند.

* اجتناب از تماسهای مقعد، و در صورتی که این عمل انجام می‌شود، استعمال کاندوم در مرد.

* اجتناب از دوش واژینال، به دلیل اینکه بعضی از باکتریها وارد واژن شده و احتمال خطر STD را بیشتر می‌کند.

تشخیص : بیش از بیست عامل بیماری زای مختلف وجود دارند که بیماری های مقاربتی ایجاد میکنند و معمولا علائم و نشانه های مشابهی دارند. دسترسی به تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک می کند، زیرا بعضی از علائم خصوصا در زنان ممکن ا است نتیجه علل دیگری غیر از بیماری های مقاربتی باشد. 

آزمایشگاه نامدار مفتخر است اعلام کند که پانل تشخیص STDs را در حداقل زمان و به روش PCR انجام دهد . این آزمایش ها که در ذیل به آنها اشاره شده بنا به درخواست پزشکان محترم به صورت اورژانسی نیز قابل انجام است.

Chlamydia

Genital herpes (HSV1,2)

HPV (HPV6،HPV11)

HIV/AIDS

Neisseria gonorrhoeae

Troponema palidinum

Chlamydia trachomatis

Ureaplasma urealyticum 

Ureaplasma parvum

Mycoplasma hominis

Mycoplasma genitalium

Trichomoniasis vaginalis

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید