آزمایش ایدز بعد از رابطه جنسی

 

چه مدت پس از رابطه جنسی آزمایش ایدز مثبت می شود؟

این سوالی است که از سوی خیلی از مراجعینی که رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مشکوک از نظر ابتلا به HIV داشته اند مطرح می شود. در مقدمه باید دانست که اگر چه آمیزش جنسی تنها یکی از راه های انتقال HIV است، اما گسترش آلودگی به HIV از طریق تماس جنسی در کشور ما در حال افزایش است. بنابراین قبل از هر چیز توصیه می شود که توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه را در روابط جنسی به شدت مراعات کنید. با این حال اگر رابطه جنسی مشکوکی داشته اید و می خواهید از وضعیت سلامتی خود در این خصوص مطلع شوید باید بدون اینکه نگرانی و هراس بی مورد به خود راه دهید برای تشخیص و در صورت ابتلا به درمان خود اقدام کنید. از آنجاییکه علائم اولیه ابتلا به HIV خیلی عمومی و کلی است و با خیلی از بیماری های ساده مثل سرما خوردگی مشترک است بنابر این برای تشخیص این بیماری ها از آزمایش های تشخیصی به شرح زیر استفاده می شود.

1- HIV 1 & 2 Ab : 

آنتی بادی های ضد اچ آی وی یک و دو در بیش از 95% افراد? تقریبا یک تا دو ماه بعد از مواجهه با ویروس مثبت می شود. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شود تا زمانی که مقدار آنتی بادی در بدن بیمار قابل تشخیص باشد به نام دوره پنجره نام دارد که این دوره در 5% موارد بیش از سه ماه به طول می انجامد. طول دوره پنجره در افراد مختلف به ژنتیک افراد، راه ورود ویروس، مقدار ویروس وارد شده و استفاده از درمان های پیش گیرانه بعد از مواجهه بستگی دارد. بنابر این اگر بین حداقل یک تا دو ماه از رابطه جنسی مشکوک گذشته باشد این آزمایش برای شما مناسب است. اگر این آزمایش منفی بود نیاز به پی گیری بیشتری نیست مگر اینکه فردی دچار نقص ایمنی شدید باشد یا از درمان های پیش گیرانه بعد از مواجهه استفاده کرده باشد. اگر این آزمایش مثبت بود الزاما به معنای ابتلا به بیماری نیست و نتایج باید توسط تست های دیگری مثل وسترن بلات یا پی سی آر تایید شود.

2- HIV P24 Ag : 

این آزمایش برای تشخیص زودهنگام حضور اچ آی وی در بدن فرد انجام می گیرد. در این آزمایش آنتی ژن ویروس سنجیده می شود? و 10 تا 14 روز بعد از مواجهه با ویروس مثبت می شود. اگر جواب این تست مثبت شد فرد مثبت تلقی می گردد اما اگر منفی شد حتما بعد از دوره پنجره باید آزمایش آنتی بادی انجام بگیرد. مقدار این آنتی ژن 3 تا 4 هفته بعد از مواجهه به حداکثر مقدار خود می رسد ولی بعد از 5 الی 6 هفته کاملا ناپدید می شود.

3- آزمایش اسید نوکلوئیک یا NAAT به روش PCR : 

در این آزمایش آر ان آ ویروس سنجیده می شود. این روش بسیار حساس بوده و می تواند ویروس را ?بعد از یک هفته تا 14 روز پس از ورود به بدن بیمار ردیابی کند.

دو تا آزمایش اخیر برای کسانی مناسب است که یا علائم مربوط به اچ آی وی را نشان می دهند و یا برای کسانی که در دوره سه ماه پنجره هستند.

همه آزمایش های فوق در ?آزمایشگاه نامدار واقع در یوسف آباد پذیرش و انجام می شوند. اگر سوالی در رابطه با آزمایش های فوق، نتایج آزمایش ها و تفسیر نتایج داشتید با آزمایشگاه تماس بگیرید.88638765

آدرس : یوسف آباد، خ فتحی شقاقی غربی، بین میدان سلماس و خ کاج، پلاک 118

Telegram : naamdarlab

Tel : 09106885543

Instagram : naamdar_lab

 

ایدز

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید