آزمایش اسپرموگرام

ناباروری مردان سهم قابل توجهی از علل بچه دار نشدن زوج ها را شامل می شود. برای بررسی ناباروری در مردان آزمایش اسپرموگرام انجام می شود که به نام های مختلف ازجمله آزمایش منی، شمارش اسپرم و اسپرماتوگرام خوانده می شود. انجام این آزمایش اطلاعات نسبتا کاملی وضعیت ناباروری مردان ارائه می کند.

آمادگی قبل از انجام آزمایش: برای انجام این آزمایش بایستی حداقل سه روز و حداکثر هفت روز از نزدیکی و انزال اجتناب شود. بهترین زمان نمونه گیری عصر می باشد.

نمونه را حتما باید در ظرف مخصوص به آزمایشگاه تحویل داد. نمونه منی را هم می توان در منزل تهیه نمود و در زمان کمتر از یک ساعت و با رعایت شرایط دمایی مناسب به آزمایشگاه تحویل داد و هم می توان نمونه را در آزمایشگاه تهیه نمود. برای تهیه نمونه نمی توان از کاندوم های معمولی حاوی ذرات لاتکس استفاده کرد چرا که این ذرات در کیفیت نمونه تاثیر نا مطلوب دارد.

در این آزمایش چندین ویژگی مورد بررسی قرار می گیرد.

الف) ویژگی های فیزیکی مایع منی: از جمله حجم، رنگ، بو و ویسکوزیته مایع منی و تعداد اسپرم . این ویژگی ها در شرایط پاتولوژیک مختلف از جمله عفونت های مجاری ادراری تناسلی تغییر می کند.

ب) ویژگی های مرفولوژیک و عملکردی اسپرم: اسپرم سلولی است که عملکرد آن نظیر سرعت حرکت و نفوذ به تخمک به شکل اسپرم از جمله داشتن و یا نداشتن دم وابسته است. بنابر این اختلالات مرفولوژیک غالبا منجر به اختلالات عملکرد می شود.

آزمایش اسپرم به دو روش انجام می گیرد:

1- بصورت سنتی که در این روش با استفاده از میکروسکوپ معمولی تعداد اسپرم شمارش شده و حرکت و مرفولوژی آنها بررسی می شود

2- بصورت اتوماتیک که در این روش با استفاده از نرم افزار مخصوص و دوربین های متصل شده به میکروسکوپ شمارش اسپرم و تمام ویژگی های مرفولوژیک و عملکردی اسپرم ها و حرکت آنها با دقت تمام توسط نرم افزار آنالیز می شود و سرعت حرکت اسپرم ها در زیر دوربین اندازه گیری می شود.

در آزمایشگاه نامدار ما با استفاده جدید ترین دستگاه ها و کارآمدترین نرم افزارها آزمایش اسپرموگرام را انجام داده و در ظرف چند ساعت جواب کامل را به مراجعین تحویل می دهیم.

در صورتی که نیاز به اطلاعات اضافه تر داشتید لطفا با آزمایشگاه تماس بگیرید. پزشکان و همکاران ما در آزمایشگاه با رویی گشاده آماده پاسخگوی هستند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید