HPV ویروستست HPV Genotyping چیست؟

آزمایشی است که برای تشخیص ابتلا به انواع ویروس پاپیلومای انسانی(Human Papilloma Virus) انجام می شود. 

ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی که به آن HPV گفته میشود، شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. این ویروس بیش از دویست نوع دارد که چهل نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می‌کند. در بسیاری از موارد HPV بدون علامت هستند و فرد از آلودگی خود بی‌خبر می‌ماند. تنها بعضی انواع HPV، ایجاد زگیل تناسلی می‌کنند. زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری آمیزشی است که ممکن است خود به خود خوب شود، بدون تغییر باقی بماند یا اینکه گسترش پیدا کند و عفونی شود تقریبا هر مرد یا زنی در طول عمر خود با این ویروس در تماس قرار می‌گیرد. در مجموع این ویروس ها در دو گروه کلی به شرح زیر قرار می گیرد:

 

الف) گروه ویروس های با ریسک پایین: ویروس های این گروه ارتباطی با سرطان ها ندارند و تنها در ایجاد زگیل های پوستی و زگیل های تناسلی نقش دارند. معروفترین این ویروس ها تایپ 6 و تایپ 11 است.

ب) گروه ویروس های با ریسک بالا: این ویروس ها می توانند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها شوند و مهم ترین آنها تایپ 16 و تایپ 18 است.

چه ارتباطی بین HPV و سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

از سال 1970 ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) به عنوان عامل اصلي سرطان دهانه رحم پيشنهاد گرديد. HPV تقریبا در تمام مبتلایان به سرطان دهانه رحم دیده شده است. این ویروس در ابتلا به سرطان مقعد، دهان و گلو و سرطان پروستات هم نقش دارد. 

به صورت خیلی نادر امکان انتقال ویروس از مادر مبتلای باردار به نوزاد خود حین زایمان طبیعی وجود دارد. در این مورد کودک می تواند مبتلا به پاپیلوس تنفسی (PRP) گردد که در واقع زگیل داخل گلو رشد می کند. 

راه انتقال این ویروس به چه شکلی است؟

زگیل‌ها از شخصی به شخص دیگر سرایت می‌کنند. احتمال سرایت زگیل‌های مسطح و زگیل‌های روی دست و پا کمتر است اما به نظر می‌رسد زگیل تناسلی مسری‌تر از سایر زگیل‌ها هستند. بنابر این برای جلوگیری از انتقال آن به شریک جنسی باید احتیاط کامل به عمل آورد. برخی از افراد بسیار راحت‌تر از دیگران به ویروس زگیل مبتلا می‌شوند. 

ویروس HPV از راه پوست و مخاط (پوشش مرطوب اعضای داخلی بدن) به راحتی منتقل می شود. مهمترین راه انتقال، تماس جنسی به خصوص مقعدی است. احتمال انتقال ویروس از راه ارتباط جنسی دهانی نیز امکان پذیر است. افراد مبتلا می توانند سال ها بدون علامت باشند و در این مدت ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند. امکان دارد یک فرد به بیش از یک ویروسHPV مبتلا شود.

پیشگیری و درمان:

در ایران تعداد مبتلایان به ویروس HPV بیشتر از یک میلیون نفر است. این ویروس درمان ندارد یعنی نمی‌توان با دارو آن را در بدن از بین برد و ریشه کن کرد، اما برای عوارض آن درمان وجود دارد.

سه نوع واکسن به نام های Gardasil®, Gardasil®, 9Cervarix® برای پیشگیری از ابتلا وجود دارد. توصیه می‌شود هم خانم‌ها و هم آقایان از واکسن HPV استفاده کنند (سه نوبت). این واکسن از زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی زنان و مردان که به ویروس ربط دارند پیشگیری می‌کند، توصیه می‌شود تمام مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند این واکسن را تزریق کنند.

شستشوی مناسب نواحی تناسلی پیش و بعد از رابطه جنسی با آب و صابون، استفاده از کاندوم از ابتدای رابطه جنسی و پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد نیز در پیشگیری از ابتلا بسیار مهم است.

زگیل تناسلی با تبخال تناسلی فرق دارد، تبخال تناسلی را ویروسی که هم‌خانواده تبخال صورت ایجاد می‌کند. علّت عود شایع در زگیل تناسلی آن است که در پوست نرمال اطراف ضایعات زگیل نیز ذرات حاوی DNAویروسHPV وجود دارد وسلول های بنیادی این نواحی همانند مخزنی جهت ذرات ویروسی عمل می کنند. شیوع زگیل تناسلی و عفونت دهانه رحم با ویروسHPV در ایران نیز به سرعت درحال گسترش می باشد.

آیا هر کسی که با HPV آلوده است مبتلا به سرطان خواهد شد؟ 

الزاما هر کسی که مبتلا به HPV باشد به سرطان مبتلا نخواهد بود اما کسانی که به این ویروس آلوده هستند ضمن پرهیز از نگرانی نابجا باید مورد پایش مستمر و تحت نظر متخصص باشند. 

مقاربت در سنین پایین تر، تعدد شرکای جنسی طرفین از عوامل افزایش دهندۀ شیوع آن و یک هشدار به حساب می آید. عفونی شدن با ویروس، عفونت نهفته، عفونت پایدار باHPV و نیز عفونتهای علامت دار با زگیل تناسلی با هم دیگر تفاوت دارند که پزشک متخصص با در نظر گرفتن این تفاوت ها مدیریت بیماری را انجام می دهند. در آزمایشگاه نامدار تشخیص انواع ژنوتایپ های ویروس HPV به Real Time PCR که حساس ترین و دقیق ترین روش شناسایی و تعیین نوع ویروس به صورت روزانه پذیرش و انجام می شود. در این روش تایپ ویروس ها از نظر کم خطر و یا پرخطر بودن نیز مشخص میگردد.

قابل ذکر است که انجام نمونه گیری از مردان و زنان وحتی دختران مجرد به روش های غیر تهاجمی و فقط با برداشتن تنها مقداری از ضایعه ویا حتی ترشحات پیشابراه، واژنیال و یا مجاری ادراری تناسلی انجام می گیرد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید