امروزه با توسعه ارتباطات و افزایش سواد عمومی جامعه نیاز به دانستن اطلاعات تخصصی در مورد آزمایش ها و بیماری ها به زبان قابل فهم برای عموم جامعه بیشتر احساس می شود. در این مجموعه اطلاعات بسیار مفیدی در مورد آزمایش ها و بیماری ها برای استفاده عموم عرضه می شود.

بيماري سل بيماري ست كه بر اثر باکتری به نام "مايكوباكتريوم" ايجاد ميشود. بيماري سل از طريق هوا از فردي به فرد ديگر منتقل ميشود. اين بيماري در اكثر اوقات ريه ها را تحت تأثير قرار ميدهد اما در بعضي اوقات، قسمت هاي ديگر بدن انسان را نيز تحت تأثير قرار ميدهد. بعضي از اين قسمت عبارتند از: مغز، كليه ها و يا ستون فقرات.

 

chest

 

زماني كه فرد مبتلا به سل عفوني سرفه و يا عطسه ميكند، قطراتي داراي باكتري سل در هوا پخش ميشوند. اگر فرد ديگري اين هواي آلوده را استنشاق كند، فرد احتمال ابتلا به اين بيماري را دارد. 

لازم به ذكر است كه فردي كه در بدن خود باكتري سل را دارد الزاماً بيمار نيست. به همين دليل، دو زیر گروه از اين بيماري وجود دارد:

 

allergy

دوازده راه حل ساده برای مقابله با آلرژی :

۱) در و پنجره ها را بسته نگه دارید : بسیار وسوسه انگیز است که در روز های گرم و زیبای تابستانی در و پنجره ها را باز کنید ، ولی اغلب وقت ها، غلظت گرده ها ی گیاهی در هوا زیاد است و این می تواند آلرژی شما را تشدید کند. برای حفاظت بیشتر می توانید فیلتر های مخصوص تهیه کنید و روی دریچه های کولر نسب کنید تا از هر نظر از گرده ها دور باشید .

۲) داروی آلرژی تان را عوض کنید : بسیاری از افراد با آنتی هیستامین خود درمانی را پیش میگیرند ، ولی به علت استفاده ی بیش از اندازه از این دارو، بسیاری از آدم ها دیگر به آنتی هیستامین واکنش نشان نمی دهند، ممکن است شما هم از این دسته افراد باشید. از دکتر متخصص مشاوره بگیرید و از داروهای نسخه ای و‌مطمئن استفاده کنید.

۳) استحمام کنید : هر دفعه که از خانه خارج میشوید ، ذرات معلق در هوا به لباس، مو، کفش و پوست شما می چسبند . به طبع، وقتی وارد خانه میشوید تمام این ریزگرد ها را با خود به جای جای خانه حمل می کنید . برای جلوگیری از این اتفاق، هر بار که وارد خانه میشوید دوش بگیرید و تا جایی که امکان دارد لباس ها و کفش هایتان را بشویید. ترجیحا کفش هایتان را بیرون خانه در بیاورید.


دراین مطلب به چند سوال رایج در مورد تشخیص آزمایشگاهی ایدز پاسخ می دهیم.
فرق HIV-1 و HIV-2 چیست؟
HIV-1 دارای قدرت بیماری زایی بیشتر بوده و در بیشتر نقاط دنیا پراکنده است ولی HIV-2 بیماری زایی کمتری داشته و عمدتا در آفریقای غربی دیده می شود.
منظور از رفتار پر خطر در ابتلا به ویروس ایدز چیست؟ رفتارهای پر خطر که می تواند منجر به سرایت ویروس ایدز از فرد آلوده به فرد سالم شود شامل موارد زیراست:
 رابطه جنسی محافظت نشده به هر شکل با فرد مشکوک به HIV یا شرکای جنسی متعدد.
 استفاده از سوزن مشترک برای هر منظوری مخصوصا در موارد تزریق مواد مخدر.
 هر نوع تماس خونی با فرد مشکوک به HIV از جمله تماس از طریق زخم های باز یا تزریق خون مشکوک.
 استفاده از لوازم جراحی و دندانپزشکی که برای اشخاص دیگری استفاده شده و استریل نشده اند.
 تولد نوزاد از مادر آلوده به ویروس HIV

آزمایش ایدز بعد از رابطه جنسی

 

چه مدت پس از رابطه جنسی آزمایش ایدز مثبت می شود؟

این سوالی است که از سوی خیلی از مراجعینی که رابطه جنسی محافظت نشده با فرد مشکوک از نظر ابتلا به HIV داشته اند مطرح می شود. در مقدمه باید دانست که اگر چه آمیزش جنسی تنها یکی از راه های انتقال HIV است، اما گسترش آلودگی به HIV از طریق تماس جنسی در کشور ما در حال افزایش است. بنابراین قبل از هر چیز توصیه می شود که توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه را در روابط جنسی به شدت مراعات کنید. با این حال اگر رابطه جنسی مشکوکی داشته اید و می خواهید از وضعیت سلامتی خود در این خصوص مطلع شوید باید بدون اینکه نگرانی و هراس بی مورد به خود راه دهید برای تشخیص و در صورت ابتلا به درمان خود اقدام کنید. از آنجاییکه علائم اولیه ابتلا به HIV خیلی عمومی و کلی است و با خیلی از بیماری های ساده مثل سرما خوردگی مشترک است بنابر این برای تشخیص این بیماری ها از آزمایش های تشخیصی به شرح زیر استفاده می شود.

1- HIV 1 & 2 Ab : 

آنتی بادی های ضد اچ آی وی یک و دو در بیش از 95% افراد? تقریبا یک تا دو ماه بعد از مواجهه با ویروس مثبت می شود. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شود تا زمانی که مقدار آنتی بادی در بدن بیمار قابل تشخیص باشد به نام دوره پنجره نام دارد که این دوره در 5% موارد بیش از سه ماه به طول می انجامد. طول دوره پنجره در افراد مختلف به ژنتیک افراد، راه ورود ویروس، مقدار ویروس وارد شده و استفاده از درمان های پیش گیرانه بعد از مواجهه بستگی دارد. بنابر این اگر بین حداقل یک تا دو ماه از رابطه جنسی مشکوک گذشته باشد این آزمایش برای شما مناسب است. اگر این آزمایش منفی بود نیاز به پی گیری بیشتری نیست مگر اینکه فردی دچار نقص ایمنی شدید باشد یا از درمان های پیش گیرانه بعد از مواجهه استفاده کرده باشد. اگر این آزمایش مثبت بود الزاما به معنای ابتلا به بیماری نیست و نتایج باید توسط تست های دیگری مثل وسترن بلات یا پی سی آر تایید شود.

2- HIV P24 Ag : 

این آزمایش برای تشخیص زودهنگام حضور اچ آی وی در بدن فرد انجام می گیرد. در این آزمایش آنتی ژن ویروس سنجیده می شود? و 10 تا 14 روز بعد از مواجهه با ویروس مثبت می شود. اگر جواب این تست مثبت شد فرد مثبت تلقی می گردد اما اگر منفی شد حتما بعد از دوره پنجره باید آزمایش آنتی بادی انجام بگیرد. مقدار این آنتی ژن 3 تا 4 هفته بعد از مواجهه به حداکثر مقدار خود می رسد ولی بعد از 5 الی 6 هفته کاملا ناپدید می شود.

3- آزمایش اسید نوکلوئیک یا NAAT به روش PCR : 

در این آزمایش آر ان آ ویروس سنجیده می شود. این روش بسیار حساس بوده و می تواند ویروس را ?بعد از یک هفته تا 14 روز پس از ورود به بدن بیمار ردیابی کند.

دو تا آزمایش اخیر برای کسانی مناسب است که یا علائم مربوط به اچ آی وی را نشان می دهند و یا برای کسانی که در دوره سه ماه پنجره هستند.

همه آزمایش های فوق در ?آزمایشگاه نامدار واقع در یوسف آباد پذیرش و انجام می شوند. اگر سوالی در رابطه با آزمایش های فوق، نتایج آزمایش ها و تفسیر نتایج داشتید با آزمایشگاه تماس بگیرید.88638765

آدرس : یوسف آباد، خ فتحی شقاقی غربی، بین میدان سلماس و خ کاج، پلاک 118

Telegram : naamdarlab

Tel : 09106885543

Instagram : naamdar_lab

 

ایدز

HPV

ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس hpv عامل زگیل تناسلی و همچنین سرطان گردن رحم است. ویروس اچ پی وی می تواند از طریق تماس جنسی و یا تماس جنسی بین پوست و پوست از کسی که ویروس دارد، منتقل شود.

hpv4

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از رایج ترین عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) است . این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی پوست به پوست منتقل شود. انواع مختلفی از ویروسHPV وجود دارند. بعضی از انواع آن که زگیل های تناسلی را ایجاد می کنند با ریسک (خطر) پایین نامیده می شوند. و برخی از انواع این ویروس می توانند منجر به سرطان گردن رحم، مقعد و یا سرطان دهانی شوند و به انواخ پر خطر شناخته می شوند. هیچ درمان شناخته شده ای برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد، اما واکسن موجود می تواند بدن را در برابر برخی از انواع این ویروس محافظت کند.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل تناسلی رشد پوست در نواحی کشاله ران، ناحیه تناسلی یا مقعد می باشند. این زگیل ها می توانند اندازه ها و اشکال مختلفی داشته باشند. بعضی ها شبیه تکه های سفید مسطح، و برخی دیگر لکه مانند، مثل شاخه های کوچک گل کلم هستند. گاهی اوقات این زگیل ها قابل رویت نیستند.

hpv3hpv1hpv2

علل ایجاد اچ پی وی و زگیل های تناسلی کدام اند؟

اچ پی وی یک ویروس است. برخی از انواع مشخص ویروس عامل زگیل تناسلی بوده و برخی دیگر از انواع آن باعث تغییراتی در سلول های گردن رحم و در نتیجه سرطان گردن رحم می شوند.اچ پی وی و زگیل های تناسلی می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس جنسی بین پوست و پوست از کسی که ویروس دارد، منتقل شود.

علائم آن چیست؟

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علائمی ندارند. اما اگر مبتلا به علائم شوند ، این علائم می توانند خفیف بوده به طوری که فرد حتی اطلاعی از آلوده بودن خود نداشته باشد. این علائم می توانند شامل درد، خارش و خونریزی بوده و یا شامل وجود زگیل تناسلی قابل مشاهده باشند.

علائم احتمالاً ۲ تا ۳ ماه بعد از ابتلا به عفونت رخ می دهند. اما شما می توانید به این علائم از ۳ هفته تا چند سال پس از عفونت نیز مبتلا شوید. زگیل های تناسلی قابل مشاهده تنها درحالتی که عفونت فعال است ، ظاهر می شوند. اما هنگامی که زگیل قابل مشاهده نباشد نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

HPV و زگیل های تناسلی چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک اغلب از شما می پرسد آیا می توانید زگیل های تناسلی را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد خود مشاهده کنید یا نه. همچنین ممکن است در مورد علائم و عوامل خطر شما سؤالاتی را بپرسد. عوامل خطر ، مواردی هستند که احتمال ابتلا به عفونت را بالا می برند.

گاهی اوقات پزشک برای آزمایش از بافت زگیل یک نمونه می گیرد. در خانم ها، اگر آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، پزشک می تواند آزمایش HPV را انجام دهد تا وجود انواع پرخطر ویروس را شناسایی کند.

درمان 

هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما علائم را می توان درمان کرد. با پزشک خود در رابطه با اینکه باید زگیل های تناسلی قابل مشاهده را درمان کنید یا نه مشورت کنید. معمولاً خود به خود درمان می شوند اما امکان انتقال و سرایت آن وجود دارد. اکثر مردم به دلیل وجود علائم و یا ظاهر این زگیل ها اقدام به درمان می کنند. اما اگر علائمی ندارید و نگران ظاهر آن نیستید، می توانید صبر کرده تا خود به خود بهبود یابند.

 

اگر تصمیم به درمان زگیل های تناسلی دارید، با پزشک خود در مورد بهترین درمان مناسب برای شما مشورت کنید. پزشک می تواند با تجویز داروهایی یا برداشت آن ها با لیزر، جراحی یا انجماد اقدام به درمان کنند.

مطلب مرتبط: کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

حتی اگر شما زگیل های خود را درمان کردید و یا آن ها بدون درمان برطرف شدند ، عفونت HPV می تواند در سلول های بدن شما باقی مانده باشد. حتی اگر علائمی نداشته باشید ، نیز می تواند عفونت را به شریک جنسی خود منتقل کنید.

آیا می توان از HPV و زگیل های تناسلی پیشگیری کرد؟

بهترین روش پیشگیری از زگیل های تناسلی – یا هر نوع بیماری منتقله از راه جنسی دیگر – عدم داشتن رابطه جنسی و یا تماس جنسی پوست به پوست است. اگر رابطه جنسی دارید، آن را محافظت شده انجام دهید.

از کاندوم استفاده کنید. کاندوم می تواند باعث کاهش خطر بروز زگیل تناسلی شود، اما از کل ناحیه تناسلی در برابر تماس پوست با پوست محافظت نمی کند.

 

قبل از برقراری رابطه جنسی با کسی، با او درباره ی بیماری های منتقله از راه جنسی صحبت کنید. به یاد داشته باشید که فرد بدون آگاهی از بیماری خود می تواند آلوده شود.

اگر علائم STI (بیماری های آمیزشی) را دارید، رابطه جنسی نداشته باشید.

با کسی که علائمی دارد یا ممکن است در معرض STI(بیماری های آمیزشی) قرار باشد، رابطه جنسی نداشته باشید.

داشتن چندین شریک جنسی باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت می شود.

اگر شما ۲۶ سال یا کمتر دارید، می توانید شات HPV را دریافت کنید. واکسن HPV می تواند شما را در برابر زگیل های تناسلی محافظت کند. سه نوع واکسن HPV موجود است.

Telegram :naamdarlab

Instagram : Naamdar_lab

 آزمایش HPV همه روزه در آزمایشگاه نامدار و با پیشرفته ترین دستگاه ها انجام می گیرد.

hpv5