امروزه با توسعه ارتباطات و افزایش سواد عمومی جامعه نیاز به دانستن اطلاعات تخصصی در مورد آزمایش ها و بیماری ها به زبان قابل فهم برای عموم جامعه بیشتر احساس می شود. در این مجموعه اطلاعات بسیار مفیدی در مورد آزمایش ها و بیماری ها برای استفاده عموم عرضه می شود.

این بیماری که کانسر کولورکتال نیز نامیده می شود از رشد بی رویه سلولها در پولیپ های دستگاه گوارش ایجاد می شود که منجر به ایجاد خونریزی در روده ها می گردد. پولیپ ها بیشتر مواقع سرطانی نیستند ولی گاهی تبدیل به سرطان می شوند.

سرطان روده بزرگ

چند نکته در مورد این بیماری اهمیت دارد.

اول اینکه سرطان روده بزرگ مسئله مهمی است. حتما جدی بگیرید. اگرچه این سرطان در بسیاری از نقاط دنیا دومین عامل مرگ ناشی از سرطان محسوب می شود، اگر به موقع تشخیص داده شود به طور کامل قابل پیشگیری است. 

در مواقع تشخیص زود هنگام این بیماری خطرناک در بیش از 90% موارد قابل درمان قطعی است. آزمایش های ساده روی نمونه مدفوع قادر به تشخیص زود هنگام این بیماری می باشد. متاسفانه افراد کمی برای انجام این آزمایش ها مراجعه می کنند که منجر به عواقب کشنده این بیماری می شود.

HPV چیست و چگونه منتشر می شود؟
مهمترین فاکتور خطر در ایجاد سرطان دهانه رحم، عفونت با ویروس HPV است. بیشتر خانم هایی که سرطان دهانه رحم گرفته اند قبلا به این ویروس آلوده بوده اند، البته این به این معنی نیست که تمام کسانی که این ویروس را در بدن خود دارند حتما سرطان خواهند گرفت.
بیش از 100 نوع از ویروس HPV وجود دارد. HPV دهانه رحم از طریق تماس جنسی مستقیم و حتی بدون مقاربت کامل منتقل می شود. حداکثر انتقال در دوران بلوغ و جوانی صورت می گیرد. این عفونت ها طیفی از بیماری ها از تبخال تناسلی تا سرطان دهانه رحم را ایجاد می کنند. گروه های خاصی از ویروس HPV که گروه های پرخطر (High Risk) نامیده می شوند در ایجاد سرطان دهانه رحم مواثرند. HPV-16 و HPV-18 به تنهایی مسئول ایجاد 70% سرطان های دهانه رحم هستند.

به سلامت استخوان های خودتان اهمیت بدهید
پوکی استخوان یا استئوپورز بیماریی است که طی آن استخوان ها نازک و متخلل می شوند که موجب کاهش قدرت استخوان ها می شود. این امر موجب افزایش ریسک شکستگی مخصوصا در استخوان های لگن، ستون فقرات، مج و شانه می شود. استئوپورز را "دزد بی سر و صدا" می نامند زیر از بین رفتن استخوانها اغلب بدون علائم پیش می رود. استئوپورز خیلی اوقات به خاطر تشابه اسمی با بیماری اسئوآرتریت اشتباه گرفته میشود. استئوپورز یک بیماری استخوانی است در حالی که استئوآرتریت بیماری مفاصل و بافت های اطراف مفاصل است.

گروهی از بیماری های نسبتا شایعی هستند که از طریق تماس جنسی از شخصی به شخص دیگر به ویژه در جوانان منتقل می شوند. این بیماری ها توسط ویروس، باکتری و یا انگل ایجاد می شوند. این میکرو ب ها می توانند وارد بدن شده و پوست، مخاطاطات، واژن، انتهای روده بزرگ، دهانه رحم، چشم، دهان و حلق را درگیر کند. این بیماری ها در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد می شوند، ولی علایم و عوارض آنها در خانم ها شدیدتر است. علائم این بیماری ها در خانم ها عبارتند از: 

ترشحات بد بو و غیر معمول دستگاه تناسلی، سوزش و خارش و ضایعات زخمی در ناحیه تناسلی، درد در کشاله ران و اطراف دستگاه تناسلی، درد حین نزدیکی و غیره.

HPV ویروستست HPV Genotyping چیست؟

آزمایشی است که برای تشخیص ابتلا به انواع ویروس پاپیلومای انسانی(Human Papilloma Virus) انجام می شود. 

ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی که به آن HPV گفته میشود، شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. این ویروس بیش از دویست نوع دارد که چهل نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می‌کند. در بسیاری از موارد HPV بدون علامت هستند و فرد از آلودگی خود بی‌خبر می‌ماند. تنها بعضی انواع HPV، ایجاد زگیل تناسلی می‌کنند. زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری آمیزشی است که ممکن است خود به خود خوب شود، بدون تغییر باقی بماند یا اینکه گسترش پیدا کند و عفونی شود تقریبا هر مرد یا زنی در طول عمر خود با این ویروس در تماس قرار می‌گیرد. در مجموع این ویروس ها در دو گروه کلی به شرح زیر قرار می گیرد: