هليكو باكتر پيلوري مي تواند عفونت مزمن معده و التهاب معده همراه با تحليل معده ایجاد كند كه اين مراحل ابتداي فرايند سرطان معده هستند. علاوه بر اين، تعدادي از مطالعات در انسان ها يك همراهي آشكار بين عفونت هليكو باكتر پيلوري و آدنوكارسينوم معده نشان داده اند.

در حدود ٣٦ و ٤٧ درصد تمامي موارد سرطان معده در كشور هاي توسعه يافته و در حال توسعه تنها مرتبط با عفونت هليكو باكتر پيلوري شناخته شده اند. اين مساله به ٣٥٠٠٠٠ مورد سرطان معده در سال مي انجامد.

راهبرد آزمايش و درمان براي هليكو باكتر پيلوري یک راهبرد موثر برای بیماران با سوئ هاضمه است که زیر 55 سال سن دارند و هیچ علامت هشدار دهنده ای همچون خونریزی، کم خونی، زود سیر شدن، کاهش وزن بی دلیل، اختلال بلع پیش رونده، درد هنگام بلع، ااستفراغ مکرر، سابقه خانوادگی سرطان لوله گوارش یا سابقه سرطان های مری-معدوی ندارند.

تست اوره تنفسی: تست اوره تنفسی بر اساس هیدرولیز اوره توسط هلیکوباکتر پیلوری و تولید دی اکسید کربن و آمونیا است. تست در مدت 15 تا 20 دقیقه انجام می شود و حساسیت و اختصاصیت آن به ترتیب 88 تا 95 و 95 تا 100 درصد است. برای کاهش جواب های منفی کاذب، بیمار باید 4 هفته آنتی بیوتیک، 2 هفته مهار کننده های پمپ پروتون و لانزوپرازول یا بیسموت استفاده نکرده باشد.

تست های خونی: آزمایشات خونی با استفاده از فناوری الایزا برای پیدا کردن آنتی بادی IgG ، ارزان، غیر تهاجمی و مناسب برای خط اول درمان هستند. مطالعات بزرگ حساسیت بالا (بین 90 تا 100 درصد) اما اختصاصیت متغیر (76 تا 96 درصد) گزارش کرده اند.

در بیماران با زخم تایید شده و احتمال بالای عفونت، می توان بر اساس تست خونی مثبت درمان را شروع کرد و در صورت منفی بودت تست خونی، باید از یک تست دیگر نیز برای تایید استفاده شود.

در بیماران با احتمال پایین عفونت، آزمایش منفی برای رد کردن تشخیص کمک کننده است. منفی شدن تست خونی پس از درمان می تواند علامت بهبود باشد.

آزمایش آنتی ژن مدفوع: حضور هلیکوباکتر پیلوری در مدفوع بیماران مبتلا را می توان با این آزمایش تشخیص داد. حساسیت و اختصاصیت آزمایش به ترتیب 94 و 86 درصد است.

یک مطالعه نشان داده است که در جمعیت های با شیوع پایین تا متوسط هلیکوباکتر پیلوری، این آزمایش از آزمایش خونی صحت بیشتری دارد و مقرون به صرفه بودن آن نیز برای کنترل ریشه کنی عفونت بالاتر است.

منبع:UpToDate2015

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید