پزشکان زحمتکش کشورمان گاهی به علت مشغله بیش از حد فرصت کافی برای دنبال کردن یافته های علمی را ندارند. از این رو در این بخش سعی می کنیم مطالب مورد نیاز آنها را به طور مختصر و مفید تهیه کرده و ارائه کنیم.علاوه بر این این جا مکانی است که پژوهشگران گرامی می توانند نظرات خود را با ما و دیگران در میان بگذارند.

health tourism

گردشگری سلامت به نوعی از گردشگری اطلاق می شود که در آن گردشگر برای مقاصد درمانی به جایی سفر می کند، به علاوه شامل سفرهایی که خدمات دهندگان سلامت(پزشکان، پرستاران و…) برای درمان بیماران می کنند، نیز می شود. گردشگران توریسم سلامت به دلایلی از جمله هزینه خدمات پزشکی بالا در کشور مبداء، لیست های انتظار طولانی، راحتی و ارزانی و استفاده از تکنولوژی های برتر و استانداردهای بالاتر به کشورهای دیگر سفر می کنند. طبق آمار یک عمل جراحی در هند، تایوان یا آفریقای جنوبی یک دهم همان عمل در آمریکا هزینه دارد. یا میانگین زمان انتظار برای یک عمل جراحی در کانادا حدود 9 هفته است.

االکتروفورز دو بعدی یا Two dimentional electrophoresis چیست:
تکنیکی است که پروتین ها را بر اساس ویژگی های نقطه ایزوالکتریک و اندازه از همدیگر جدا می کند. ابتدا مخلوط پروتئین را با روش ایزوالکتریک فوکوزینگ از هم جدا می کنیم. اساس کار به این ترتیب است که ابتدا ژلی با گرادینت pH با استفاده از محلول آمفولیت ها تهیه می کنیم. این کار با استفاده از ولتاژ بالا و توزیع آمفولیت ها بر روی ژل انجام می گیرد. این امر باعث می شود که ما ژلی داشته باشیم که جاهای مختلف آن pH مختلف داشته باشند یا به عبارتی شیب pH در ژل فراهم آید. سپس محلول پروتئینی را به ژل مورد نظر اضافه می کنیم و تحت ولتاژ بالا الکتروفورز می کنیم. در این شرایط پروتئین ها بر روی ژل حرکت می کنند و هر پروتئینی هر گاه به pH ی رسید که برابر با نقطه ایزوالکتریک آن باشد بی حرکت خواهد ماند. بدین ترتیب پس از پایان کار پروتئین ها بر اساس نقطه ایزوالکتریک از هم جدا شده اند. در مرحله بعد ژل حاصل از این مرحله را به روی ژل پلی آکریل آمدی سوار می کنیم و این بار پروتئین ها را بر اساس وزن مولکولی از هم جدا می کنیم. بدین ترتیب که SDS ( که به شدت دارای بار منفی است) موجود در محیط باعث می شود پروتئین ها همگی بار منفی زیادی بگیرند. یعنی از آنجاییکه به ازای هر دو آمینو اسید یک مولکول SDS به پروتئین ها می چسبد بنابر این نسبت بار به جرم پروتیئن ها همگی یکسان خواهد بود. بنابر این تنها اندازه مولکول در حرکت آن مواثر است. هرچه مولکلول کوچکتر باشد حرکت آن سریعتر خواهد بود. (شکل a) در نهایت پس از رنگ آمیزی ژل بدست آمده یک نقشه دوبعدی از پروتئین های ما بدست خواهد آمد.شکل b امکان ترکیبت این روش با روش های ایمونوبلاتینگ هم وجود دارد که در مطالب بعدی به آن اشاره خواهم کرد.

2D electrophoresis

2D results

نویسنده: دکتر عیسی صالحی

ما در آزمایشگاه نامدار همواره از حضور همکاران سخت کوش، خوش فکر و متعهد استقبال می کنیم.

برای استخدام در آزمایشگاه ابتدا لازم است که فرم استخدام را از اینجا دانلود کرده و پس از تکمیل کردن آن، از طریق ایمیل آزمایشگاه به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال فرمایید. ما در آزمایشگاه بررسی های اولیه را انجام می دهیم و در صورتی که شرایط اولیه لازم برقرار باشد قرار مصاحبه حضوری را به اطلاع شما می رسانیم. در صورتی که در مصاحبه حضوری قبول شوید پس از طی دوره آموزشی کوتاه مدت در آزمایشگاه مشغول خواهید شد.امیدواریم همکار بعدی ما شما باشید.

کارشناس روانشناسی علاقه مند، برای کارآموزی در آزمایشگاه تشخیص پزشکی جهت آماده سازی کودکان برای انجام آزمایش مورد نیاز است.

علاقه مندان می توانند مشخصات و CV خود را به ایمیل آزمایشگاه ارسال نمایند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

استخدام همکار علوم آزمایشگاهی با تجربه در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار به یک نفر ( ترجیحا آقا) کاردان یا کارشناس علوم آزمایشگاهی برای شیفت بعد از ظهر (ساعت 2 تا 7:30 بعد از ظهر) نیاز داریم. تجربه در بخش های روتین آزمایشگاه و روش های ایمونواسی ( الایزا و کمی لومینسانس ) الزامی است. آشنایی با دستگاه های توسو و وایداس مفید است ولی الزامی نیست. از واجدین شرایط خواهشمندیم با تلفن آزمایشگاه 88638765 آقای نوروزیان تماس بگیرند تا هماهنگی برای انجام مصاحبه انجام شود.

زیر مجموعه ها

مشارکت در طرح های پژوهشی

آزمایشگاه تشخیص پزشکی نامدار با بهره گیری از کادر مجرب و تحت نظر استادان دانشگاه های معتبر کشور، با داشتن تجهیزات کامل و به روز آمادگی دارد تا در طرح های پژوهشی در زمینه های مختلف علوم پزشکی و زیستی با دانشجویان و اساتید همه دانشگاه ها همکاری نماید. جهت هماهنگی با مسئولین آزمایشگاه تماس حاصل فرمایید.

ضمنا در اینجا عمدتا در مورد تکنیک های مختلفی که کاربرد در پژوهش های بیومدیکال  و تشخیص های آزمایشگاهی تخصصی دارند بحث خواهند شد. اگر نیاز می بینید که موضوع خاصی مطرح شود حتما در همینجا درخواست کنید.