آیا بیماران مبتلا به کم خونی می توانند روزه بگیرند؟

ماه رمضان، فرصتی است كه همه دوست دارند در بركت و رحمت آن شریک بوده و از لحظات ارزشمند آن فیض ببرند اما در این میان افرادی هستند که به دلیل مسائل فیزیولوژیکی نظیر بارداری ، شیردهی و بسیاری از بیماری ها شاید نتوانند از رحمت و برکت روزه داری بهره مند شوند لذا همواره این سوال برای این عزیزان پیش می آید که آیا روزه داری برای آنها می تواند مشکل ساز شود یا خیر؟

دسته ای از بیماران که معمولا با چنین سوال رو به رو هستند بیماران مبتلا به کم خونی به ویژه از نوع تالاسمی هستند. البته ذکر این نکته ضروری است که شاید نتوان برای تمام افرادی که به یک نوع بیماری مشترک مبتلا هستند دستورالعمل یکسانی در مورد روزه داری داد چراکه شرایط هر فرد نظیر سن ، جنسیت و حتی شدت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تالاسمی، نوعی کم خونی ارثی است که به علت اختلال در کارایی گلبول‌های قرمز خون پدید می‌آید که این گلبول‌ها حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن منتقل می کنند.

بیماری تالاسمی‌به دو نوع "آلفا" و "بتا" تقسیم می‌شود و تالاسمی‌ شایع در ایران از نوع بتا است که خود بر سه نوع "خفیف" و "متوسط "و " شدید " قابل تقسیم است.

يک بيمار تالاسمي بايد رژيم غذايي خاصي داشته باشد، زيرا مواد غذايي که براي بيشتر افراد مفيد هستند، مي توانند عوارض خطرناکي براي يک فرد تالاسمي به وجود آورند .

بیماران مبتلا به تالاسمی‌شدید (ماژور) چون تحت درمان هستند و باید به طور مرتب خون تزریق کنند، نمی‌توانند روزه بگیرند.

بیماران مبتلا به تالاسمی‌شدید به دلیل کم خونی ایجاد شده ناشی ازبیماری توانایی خود را از دست می‌دهند و قادر به روزه گرفتن نیستند.

البته شایان ذکر است که بیماران مبتلا به تالاسمی مینور هیچ مشکلی برای روزه داری نداشته و می توانند به راحتی از برکات روزه داری بهره مند گردند.

بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور باید به طور مرتب خون تزریق نمایند به همين دليل مقدار زيادي آهن در بدنشان ذخیره شده که می تواند به قلب و کلیه آنها آسیب وارد نماید. به طور کلی به افراد مبتلا به تالاسمی مینور و ماژور توصیه می شود از مصرف مواد غذایی حاوی آهن نظیر گوشت گاو، گوسفند، جگر، لوبيا، حبوبات، سويا، کره بادام زميني  و اسفناج خودداری نمایند.

به این بیماران توصیه می کنیم از قابلمه و ظروف آهني براي پخت غذا استفاده نکنند، چراکه هنگام پخت غذا، مقدار زیادی آهن وارد غذا خواهد شد. به علاوه از آنجا که مصرف مرکبات نظیر لیموترش همراه غذا به ویژه غذاهای گوشتی سبب افزایش جذب آهن در بدن می شود ، مصرف آن در این بیماران اصلا توصیه نمی شود.

برعکس ، مصرف چای و قهوه به این بیماران بلافاصله بعد از غذا توصیه می شود چراکه مواد موجود در آن مانع از جذب آهن در غذای این بیماران می شود.

لازم به ذکر است که بیماران مبتلا به کمخونی فقر آهن با مصرف مکمل آهن خود در وعده افطار یا سحر به راحتی می توانند روزه بگیرند. البته در مورد بیمارانی که میزان ذخایر آهن آنها (فریتین) پایین بوده و مدام دچار ضعف و سستی می شوند به طوری که تپش قلب آنها نیز بالاست در مورد روزه داری حتما باید با پزشک مشورت شود. در این بیماران برعکس بیماران مبتلا به تالاسمی توصیه می شود حتما همراه با گوشت به ویژه در وعده افطار از لیموترش تازه استفاده شود.

در درمان کم خونی فقر آهن بیشتر از رژیم غذایی بیمار، مصرف مکمل آهن که مقدار آن را پزشک یا متخصص تغذیه مشخص می کند مهم تر می باشد.

میترا زراتی

دانشجوی دکترای تخصصی تغذیه

دانشگاه علوم پزشکی تهران

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید