با انجام آزمایش ها قبل از ازدواج می توانید زندگی مشترک مطمئن تر و در آینده فرزندان سالم تری داشته باشید.

نکاتی پیرامون آزمایشات قبل از ازدواج

اگر به سلامتی تصمیم به ازدواج و زندگی مشترک گرفته اید برایتان آرزوی شادکامی می کنیم. با چند آزمایش ساده قبل از ازدواج می توانیم زندگی سالم تر و شادتری داشته باشیم و احیانا بیماری به همدیگر هدیه نکنیم و یا فرزندان با بیماری گاها صعب العلاج به دنیا نیاوریم. در هنگام ازدواج معمولا دو چیز ما را نگران می کند. اول اینکه شریک زندگی آینده ما مبتلا به بیماری مسری صعب العلاج  نباشد که بیماری را به من انتقال دهد و دوم اینکه حاصل ازدواج ما به دنیا آمدن فرزند سالم باشد.

انواع آزمایش هایی که در این رابطه می توان انجام داد:

1- آزمایشات بررسی بیماریهای عفونی: بیماری های عفونی که عامل بوجود آورنده آنها ویروس ها و باکتری ها هستند و تحت عنوان کلی بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی (Sexually transmitted diseases) نامیده می شوند و می توانند از طریق آمیزش جنسی منتقل شوند شامل بیماری های زیر هستند: ایدز، هپاتیت B، هپاتیت C، سیفیلیس، سوزاک، تبخال های تناسلی، عفونت های پاپیلومایی و کلامیدیایی و چند بیماری دیگر

از آنجاییکه بعضی از این بیماری ها گاهی برای همیشه و گاهی در مراحلی فاقد علائم بالینی هستند لذا فرد بیمار از بیماری خود آگاه نیست و تنها با مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش خون و یا گاهی سایر آزمایشات می تواند از وضعیت بیماری خود آگاهی پیدا کند. این بیماری های عفونی در اغلب موارد درمان ساده ای دارند که می توان با مراجعه به متخصص بیماری های عفونی نسبت به درمان اقدام کرد. اگر اقدام درمانی صورت نگیرد و انتقال بیماری به شریک جنسی انجام شود درمان هردو نفر باید همزمان انجام شود. این بیماری ها علاوه بر مشکلاتی که برای همسران ایجاد می کند در بسیاری از موارد می تواند در بارداری، سلامت جنین و نوزاد تاثیر بگذارد.

2- آزمایش گروه خونی: هر فرد می تواند یکی از انواع گروه های خونی A، B، AB یا O باشد و از نظر Rh نیز مثبت یا منفی باشد. به دلایل متعددی که از حوصله این بحث خارج است هر کسی باید گروه خونی خود را بداند و کارت گروه خونی به همراه داشته باشد. همین دلایل است که الزام گرفتن کارت گروه خون را به هنگام اخذ یا تعویض گواهینامه رانندگی یا کارت پایان خدمت را توجیه می کند.

اگر تصمیم به بچه دار شدن ندارید تعیین گروه خونی در زندگی مشترکتان اهمیتی ندارد اما به محض اینکه تصمیم به بچه دار شدن گرفتید تعیین گروه خونی جزء اولین آزمایشاتی است که توصیه می شود.

باید گفت گروه خونی زن و شوهر هر چه باشد منعی برای بچه دار شدن ایجاد نمی کند اما در مواردی که گروه خونی پدر مثبت و گروه خونی مادر منفی باشد یا گروه خونی پدر AB، A یا B باشد و گروه خونی مادر O باشد نیاز به اقداماتی توسط پزشک معالج است. ماجرا از این قرار است که اگر گروه خونی پدر مثبت و گروه خونی مادر منفی باشد در هفته 28 بارداری باید آمپول روگام RhoGAM به مادر تزریق شود و همچنین پس از خاتمه بارداری اگر گروه خونی نوزاد مثبت بود مجددا همین آمپول توسط مادر دریافت می شود.

اگر این اقدامات پیشگیرانه و درمانی صورت نگیرد فرزندان بارداری های دوم و به بعد ممکن است مبتلا به بیماری اریتروبلاستوز جنینی شوند که عوارض شدیدی برای جنین و نوزاد ایجاد می کند که نیاز به درمان های سخت تری از جمله تعویض خون جنین خواهد داشت. عوارض این بیماری گاهی بسیار شدید و غیر قابل درمان است که از جمله می توان به مرگ جنین و اختلالات شدید جنینی اشاره کرد. احتمال بروز اشکال خفیف این اختلال در مواردی که گروه خونی پدر AB، A یا B باشد و گروه خونی مادر O باشد با اینکه خیلی کم است ولی وجود دارد که با مراقبت های حین بارداری

3- آزمایش کم خونی :  اگر چه آگاهی از وضعیت سلامتی افراد همیشه توصیه می شود اما باید گفت که اگر قصد بچه دار شدن ندارید وضعیت کم خونی شما به هر دلیلی که باشد تاثیری در زندگی مشترک ندارد چرا که بیماری قابل انتقال بین زن و شوهر نیست. اما اگر تصمیم به بچه دار شدن دارید نوع خاصی از کم خونی که تالاسمی نامیده می شود می تواند به فرزندتان منتقل شود. اگر شما تالاسمی مینور دارید با اینکه کم خونی مختصری دارید ولی این کم خونی در شرایط معمولی زندگی تاثیری در روند زندگی ندارد.

اگر یکی از همسران (زن یا شوهر) تالاسمی مینور داشته و دیگری از این جهت سالم باشد هیچ نگرانی برای بچه دار شدن وجود ندارد و خطری متوجه فرزندتان نیست  اما اگر زن و شوهر هر دو تالاسمی مینور داشته باشند احتمال دارد که یک چهارم فرزندان آنها دچار تالاسمی ماژور شود که بیماری ژنتیکی مادام العمر عمده بدون درمان قطعی است. البته امروزه روشهای تشخیصی پیش از تولد می تواند وضعیت بیماری جنین را حداقل در مورد بیماری تالاسمی پیش گویی کند اما این روش ها گران قیمت است و گاهی نیاز به نمونه برداری نسبتا تهاجمی دارد و البته نمی توان خطاهای آزمایشگاهی را نیز نادیده گرفت.

به هر حال اگر هر دو نفر مبتلا به تالاسمی مینور هستید سعی کنید با آگاهی از جمیع جوانب و پس از مشاوره ژنتیکی در مورد ازدواج  و یچه دار شدن تصمیم بگیرید.

دکتر عیسی صالحی

ایمونولوژیست

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید