انجام آزمایش های دوره ای به تشخیص زودهنگام بیماری ها کمک می کند. 

 

لزوم انجام معاینات و آزمایشات دوره ای

آزمایشات دوره ای و نیاز به انجام آنها بر اساس سن، جنس و سابقه خانوادگی بیماریها تعیین می شود. برخی معاینات، اندازه گیری و تست های آزمایشگاهی در تشخیص سریع مشکلات قابل درمان نقش بسیار مهمی دارند.

اندازه گیری چربی در سنین جوانی (بعد از 20 سالگی)، اندازه گیری قند خون ناشتا، بررسی عملکرد ارگانهای مهم (کبد، کلیه)، بررسی عملکرد تیروئید، بررسی مدفوع از نظر خون مخفی و بررسی پروستات از جمله  آزمایش های دوره ای محسوب می شوند.

همچنین با توجه به شرایط سنی و یا اقلیمی آزمایش های دیگری نیز همچون اندازه گیری سطح ویتامین D و اندازه گیری ذخایر آهن (فریتین) توصیه می شوند.

اندازه گیری ویتامین D

کمبود ویتامین D در افرادی که در معرض نور کافی خورشید قرار نمی گیرند و یا دریافت کافی ویتامین D در رژیم غذایی خود ندارند، مشاهده می شود. ویتامین D در حفظ سطح کافی کلسیم و فسفات در خون و جذب کلسیم به خون و استخوان نقش دارد.

تشخیص کمبود ویتامین D از طریق اندازه گیری 25 هیدروکسی ویتامین D در خون امکان پذیر است و در صورت کمبود، استفاده از مکمل ویتامین D، در پیشگیری از شکستگی های استخوانی و حفظ سلامت استخوانها نقش بسزایی دارد.

باید دقت شود که به دلیل اینکه ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، استفاده بی رویه مکمل های ویتامین بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید