آزمایش های ضروری برای کودکان شامل غربالگری کم خونی، آزمون چربی های خون، بررسی سطح ویتامین ها، ارزیابی تیروئید ها وآزمایش مدفوع از نظر انگل ها می باشد.

ارزیابی کامل و جامع از سلامت کودک شامل بررسی رشد، تکامل و تغذیه و آزمونهای غربالگری می باشد. آزمونهای غربالگری لازم در کودکان شامل موارد زیر است:

غربالگری کم خونی

غیر از آزمون غربالگری کم خونی که در 9 ماهگی و 3 سالگی به صورت روتین باید برای تمامی کودکان انجام گیرد، آزمون انجام غربالگری بایستی در طی بلوغ یک بار برای پسرها و سالانه برای دخترانی که دوره قاعدگی را شروع کرده اند، انجام گردد.

آزمون چربی های خون

کودکانی که یک والد با سطح کلسترول خون مساوی یا بیشتر از mg/dl 240 دارند و کودکان یا بالغینی که والدین آنها یا پدر و مادر بزرگشان در سن 55 سالگی یا کمتر دچار بیماریهای عروق قلبی یا سکته قلبی بوده اند، حتما" باید از نظر کلسترول بررسی شوند. ارزیابی کلسترول پس از سن 3 سالگی انجام می شود و بر اساس پاسخ آزمایش، آزمایشات پیگیری بعدی بر اساس نظر متخصص لزوم پیدا می کند.

بررسی سطح ویتامین E و املاحی مانند کلسیم، روی و منیزیم

کمبود انواع ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B، ویتامین C، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K می توانند علائم مختلفی از جمله کم خونی، مشکلات پوستی یا عصبی، مشکلات خونریزی دهنده و انواع سوء تغذیه و مشکلات رشدی را در پی داشته باشد.

بررسی اختصاصی کمبود ویتامین D ، فسفر و هورمون پاراتیروئید

نرمی استخوان مشکل نسبتا"شایع دوران کودکی و نوجوانی است که با انجام معاینات بالینی و درخواست عکس ساده رادیولوژی از مچ دست به همراه آزمایشات خون به سادگی قابل تشخیص و درمان است.

انجام آزمون سل: تست پوستی PPD و آزمایش کوانتی فرون

تمام کودکان پس از یک سالگی در ویزیت های بررسی سلامت باید از لحاظ سل تحت ارزیابی قرار گیرند بخصوص در گروههای پر خطر باید حتما" آزمون PPD انجام شود. گروههای پر خطر شامل تمامی کودکانی هستند که یا از مکانهای جغرافیایی با شیوع بالای سل به ایران مهاجرت نموده اند و یا تماس نزدیک با شخصی داشته اند که مشکوک به سل بوده است و یا آزمون PPD مثبت داشته اند. تست کوانتی فرون، تست تشخیصی دقیق تری برای سل می باشد که تحت تاثیر واکسن سل مثبت نمی شود و ارزش تشخیصی بالا در کودکان مشکوک به بیماری سل دارد.

ارزیابی آزمایشگاهی تستهای هورمونی

در دخترانی که دچار اختلالات قاعدگی می باشند و یا نوجوانانی که به هر علت و به هر شکل علائمی از بلوغ زودرس را نشان می دهند، بررسی های هورمونهای زنانه و مردانه می تواند بسیاری از اختلالات غدد درون ریز را به موقع آشکار نماید.

آزمایشها بر اساس تطاهرات خاص

بعضی بیماریها می توانند تظاهرات پوستی خاصی داشته باشند، برای مثال وجود لکه های شیرقهوه روی پوست می تواند نشانه ای از بیماری نوروفیبروماتوز باشد و یا بعضی اگزماها می توانند از علائم بیماری فنیل کتوبوزی و یا هیستیوسیتوز باشند. در صورت وجود علایم در هر یک از اعضا، انجام آزمایشات و بررسی های پاراکلینیک می تواند در تشخیص زودرس بیماریها کمک شایانی داشته باشد.

آزمونهای اختصاصی برای بیماریهای روماتیسمی

بیماریهای روماتیسمی گروه ناهمگونی از بیماریها هستند که سیستم ایمنی بدن علیه پروتئین های خود بدن وارد واکنش می شود. با شرح حال گیری مناسب و بررسی نارسایی رشد و یا علائم التهابی مفاصل ممکن است به یک اختلال التهابی زمینه ای قابل توجه پی برده شود و با آزمایشهای تشخیصی، علت دقیق آن مشخص شود.

دکتر شراره اناری

متخصص کودکان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید