HPV چیست؟ راه پیشگیری از  آن چیست؟ چه آزمایشاتی برای تشخیص آن وجود دارد؟

جالب است بدانیم یکی از شایعترین عفونت های منتقل شونده از طریق جنسی ویروس پاپیلومای انسانی (Human papillomavirus) است و می تواند باعث بروز سرطان و زگیل تناسلی شود.

این ویروس گونه ها و انواع مختلفی دارد و از طریق ارتباط جنسی واژینال، مقعدی و دهانی قابل انتقال می باشد. HPV حتی وقتی که علامتی از بیماری وجود ندارد می تواند از فرد آلوده به فرد سالم منتقل شود. در بیشتر موارد عفونت آن آسیب خاصی را به دنبال ندارد اما اگر فرد با گونه های خاصی از این ویروس آلوده شود احتمال ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد یا دهان وجود دارد.

چطور می توانم از HPV و مشکلات آن پیشگیری کنم؟

- تزریق واکسن. با وجود این که واکسن HPV بسیار موثر و ایمن می باشد اما در ایران به راحتی در دسترس نیست و هزینه آن بالاست.

- برای سرطان دهانه رحم ازمایش بدهید. با چکاپ های روتین در سنین 21 تا 65 سالگی می توان از سرطان پیشگیری کرد.

- استفاده از کاندوم می تواند شانس ابتلا به HPV را کاهش دهد اما این ویروس می تواند نواحی که با کاندوم پوشیده نیستند را آلوده کند.

- از روابط جنسی با افراد متعدد بپرهیزید.

چه آزمایشاتی برای تشخیص HPV وجود دارد؟

پزشک زنان با بررسی دهانه ی رحم قادر به تشخیص عفونت پاپیلومای انسانی می باشد اما تشخیص این که آیا این عفونت توسط گونه ای ایجاد شده که می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان کند را فقط با ازمایشات پیشرفته مولکولی به ویژه تست PCR می توان انجام داد. نام کامل این آزمایش HPV PCR Genotyping می باشد که در آزمایشگاه نامدار در دسترس است.

در صورت وجود هر گونه سوال با ازمایشگاه نامدار، خانم همائی تماس بگیرید. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید                           (021)88638760

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید