دومین عمل جراحی انجلینا جولی پس از برداشتن پستان ها :

برداشتن تخمدان و لوله های رحم

چندی پیش آنجلینا جولی بازیگر مشهور و سفیر حسن نیت سازمان ملل طی عمل جراحی اقدام به برداشتن تخمدان ها و لوله های رحمی خود کرد. وی دو سال پیش نیز هر دو پستان خود را تخلیه کرده بود. بسیاری از افراد در این مورد سوال های زیادی در ذهن خود دارند. دلیل وی چه بوده است؟ چگونه به این نتیجه رسیده است؟

آنجلینا جولی با یک تغییر مادرزادی در یکی از ژن هایش که شانس ابتلا به سرطان پستان را تا 90 درصد و سرطان تخمدان را تا 50 درصد بالا می برد، متولد شد. مادر، خاله و مادربزرگ وی نیز به دلیل ابتلا به سرطان درگذشته بودند.

وجود سابقه خانوادگی باعث شد که او یک سری آزمایشات ژنتیکی (برای بررسی وجود آن ژن معیوب) انجام دهد. ژن های BCRA1 و BCR2 جز ژن هایی هستند که در بدن کار سرکوب سلول های سرطانی را انجام می دهند. اگر یکی از آن ها دچار جهش شود شانس ابتلا به سرطان به شدت افزایش می یابد. به طوری که با جهش BCRA1 شانس انجلینا جولی برای مبتلا شدن به سرطان پستان به 87 و سرطان تخمدان به 50 درصد افزایش پیدا کرده بود. این ژن ها همچنین با احتمال بروز سرطان پروستات، لوزالمعده و سرطان پستان در مردان در ارتباط می باشند.

فردی که سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان را دارد می بایست از نظر وجود جهش در این ژن ها و یکسری ژن های مشابه مورد ازمایش قرار گیرد و در صورت وجود ژن معیوب به انتخاب خود یا پزشکش یکی از موارد زیر را می تواند در اولویت قرار بدهد:

- افزایش کنترل: چکاپ ها و ماموگرافی سالانه

- پیشگیری دارویی: هر چند داروهایی که در این زمینه قادر به پیشگیری باشند هنوز به صورت قطعی وجود ندارند.

- پیشگیری با جراحی: برداشتن سینه و یا تخمدان و یا در مورد انجلینا جولی هر دو.

اگر در خانواده و بستگان نزدیک شما کسانی مبتلا به سرطان پستان یا تخمدان هستند بهتر است که این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. شاید آزمایش های غربالگری استعداد ابتلا به سرطان برای شما لازم باشد.

 

آزمایشگاه نامدار با بهره گیری از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و کادر علمی مجرب آزمایش های غربالگری استعداد ابتلا به سرطان ها را انجام می دهد. اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق تلفن، ایمیل و وبسایت آزمایشگاه با ما در میان بگذارید و پاسخ های خود را دریافت نمایید.