لیزر در درمان بیماری‌های پوستی و زیبایی

به طور کلی کاربرد لیزر در درمان بیماری‌های پوستی و زیبایی را به شکل زیر می‌توان دسته‌بندی کرد :

درمان خال‌ها و ماه گرفتگی

معمولا رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است. امروزه با استفاده از لیزرهای عروقی شامل PDL , Nd-YAG و نیز دستگاه‌های IPL می‌توان این لکه‌ها را طی چند جلسه درمان کرد.

درمان لکه های پوستی

شامل کک و مک و نیز انواع خالکوبی‌هاست. برای درمان این ضایعات از لیزرهای مختلف شامل QS Nd-YAG، Q-Switch Ruby و Q- Switch Alexandrite استفاده می‌شود. از دستگاه‌های IPL نیز برای درمان ضایعات رنگ‌دانه‌دار ( پیگمانته) می‌توان استفاده کرد. در بحث درمان خالکوبی‌ها با لیزر، بارها گفته ایم که اگر فردی قصد پاک کردن خالکوبی خود را داشته باشد قبل از پاک کردن آن به دست فرد آرایشگر با رنگ هم‌رنگ پوست، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کند تا بتواند اقدام لازم را انجام دهد.

کاهش موهای زائد و موهای ناخواسته بدن

امروزه با وجود دستگاه‌های مختلف لیزر ، شامل لیزر دیود یا الکساندریت، خانم ها کمتر نگران موهای زائد صورت و بدن خود هستند، هرچند لازم است در مواردی که پزشک صلاح بداند بررسی های لازم شامل آزمایش‌های هورمونی یا سنوگرافی تخمدان برای بررسی از نظر کیست تخمدان انجام گیرد. سوالی که بیماران درمورد لیزر موهای زائد می‌کنند این است که آیا لیزر آثار سوئی روی پوست یا اعضای داخلی بدنشان دارد یا نه؟

باید گفت که لیزر روی پوست می‌تواند موجب قرمزی موقت شود و گاه لک‌های گذرا ایجاد کند. در این مورد دقت پزشک متخصص پوست در برخی موارد بسیار مهم است.

همچنین اگر فرد در یک ماه گذشته آفتاب گرفته و یا سولاریوم استفاده کرده یا نه نیز مهم است؛ چرا که در موارد اخیر، احتمال لک شدن پوست بیمار بیشتر است.

کاهش چین و چروک و بهبود جوش‌های مختلف پوستی مثل جوشگاه آکنه

در این مورد دو نوع کلی لیزر شامل لیزرهای زخم کننده و زخم نکننده موجود است. به تازگی دسته دیگری به نام لیزرهای فرکشنال (fractional) وارد بازار شده‌اند که علاوه بر تاثیر قابل توجه، مشکلات بسیار اندکی برای بیمار به وجود می‌آورند، ازجمله این که فقط دو روز قرمزی پوست ممکن است وجود داشته باشد. پاسخ درمانی این نوع لیزرها نیز در بسیاری از موارد قابل قبول و خوب است. البته باید توجه داشت برای رسیدن به حداکثر پاسخ درمانی نیاز به چندین جلسه درمان ( به فاصله چند هفته ) وجود دارد.

درمان بعضی از انواع بیماری‌های پوستی

شامل زگیل، جای زخم‌های برجسته و خارش‌دار ( کلویید) برخی تومورهای خوش خیم ضمایم پوست با لیزر: برای درمان موارد فوق از لیزرهای مختلفی مثل PDL یا لیزر CO2 می توان استفاده کرد.

استفاده از لیزر برای رفع چاقی موضعی

امروزه یکی از کاربردهای لیزر، استفاده از آن در لیپوساکشن است. به وسیله ابزار خاصی با استفاده از لیزر دیود، چربی زیرجلدی را می‌توان به مایع تبدیل کرد و مزیتی که بازهم در این روش وجود دارد، این است که به دلیل مسدود شدن انتهای عروق لنفاتیک، امکان آمبولی چربی بسیار اندک است و نتیجه زیبایی کار به دلیل کشیدگی پوست روی سلولیت بهتر از لیپوساکشن است.