مسیر پیام رسانی که در گذشته برای تکامل جنینی و سرطان شناخته شده بود، اخیرا " برای درمان اسکلروز سیستمیک یا اسکلرودرما معرفی شده است. نتایج این تحقیق که توسط یک تیم تحقیقاتی تحت نظر John Varga و Nancy Hughes انجام گرفته بود، اخیرا" در مجله ی Arthritis& Rheumatism چاپ شده است .

این گروه برای اولین بار نشان دادند که مسیر پیام رسانی Wnt در بیماران اسکلرودرما فعالیت بیش از حدی دارد. این نتیجه به 3 دلیل از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است. اول، به طور کلی تصویر بهتری را از اسکلرودرما و فیبروز نشان می دهد. دوم، روشی را برای ارزیابی شدت، پیشرفت و فعالیت بیماری در اختیار قرار می دهد. و سوم، دروازه ای را به سمت طراحی درمان های جدید باز می کند که مسیر پیام رسانی Wnt را متوقف می کنند و باعث فعالیت طبیعی این مسیر می شوند.

محققان بر روی بیوپسی های ریه و پوست بیماران اسکلرودرما مطالعاتی را انجام دادند و متوجه روشن شدن مسیر پیام رسانی Wnt در این بیماران شدند در حالی که در افراد سالم این مسیر پیام رسانی خاموش بود. دکتر Varga اضافه نمود که این فعالیت احتمالا" به دلیل فقدان مهار کننده های Wnt در این بیماران می باشد که به طور معمول به عنوان متوقف کننده های این مسیر برای جلوگیری از فعالیت آن عمل می کنند.

این تیم تحقیقاتی همچنین عملکرد مسیر پیام رسانی را با استفاده از فیبروبلاست ها و سلول های بنیادی افراد سالم مورد بررسی قرار دادند. آنها متوجه شدند که Wnt باعث فعال شدن فیبروبلاست ها و مهار تکامل سلول های چربی (آدیپوسیت ها) می شود و به طور مستقیم باعث تشکیل اسکار(scar) و تخریب بافتی مشاهده شده در اسکلرودرما می شود.

اسکلرودرما یک بیماری خودایمن مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به خودش حمله می کند. این بیماری باعث سخت شدن و ضخیم شدن( فیبروز) پوست می شود و در موارد شدید تر به تخریب شدید اندام های داخلی منجر می شود، و در برخی موارد به مرگ می انجامد. تقریبا" 150 هزار نفر در ایالات متحده به بیماری اسکلرودرما مبتلا هستند و بیشتر این افراد را زنان جوان و میانسال تشکیل می دهند.

دکتر Varga اضافه نمود" بیماری اسکلرودرما یک بیماری کمتر شناخته شده است که هیچ درمان موثری تاکنون برای آن کشف نشده است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که هدف قرار دادن مسیر پیام رسانی Wnt می تواند منجر به درمان مناسب این بیماری شود." همچنین دکتر Varga به برنامه ریزی های آینده ی محققان دانشگاه Northwestern برای انجام مطالعات کلینیکی در زمینه ی بررسی روش های درمانی با استفاده از مهارمسیر Wnt در مدل های حیوانی خبر داد. همچنین محققان قصد دارند تا فعالیت مسیر Wnt را در تعداد بیشتری از بیوپسی ها بسنجند تا اهمیت کلینیکی آن را به عنوان بیومارکر بررسی کنند

منبع: www.medicalnewstoday.com