بر اساس مطالعه ای که توسط یک تیم تحقیقاتی بین المللی انجام شده است، می توان گفت آسپرین در بسیاری از بیماران مبتلا یه نارسایی های قلبی به همان خوبی و کارامدی داروهای گران تر موثر است.

نتایج مطالعه که بر روی بیش از 2000 بیمار انجام شد در مجله ی New England Journal of medicine به چاپ رسید و به طور کلی بیان می کند که آسپرین به همان کارامدی وارفارین که داروی تجویزی رایج است، عمل می کند.

هر کدام از داروها عوارض خاص خود را دارد اما به طور کلی فواید و تاثیرات یکسانی دارند. با این حال یک متخصص قلب انگلیسی ادعا کرد که عوارض وارفارین خفیف تر می باشند.

نارسایی قلبی یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در بسیاری از قسمت های دنیا می باشد. تقربیا" 900 هزار نفر در انگلستان و 6 میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به این بیماری هستند. یک قلب نارس و ضعیف برای فرستادن خون به تمامی قسمت های بدن تلاش بیش از اندازه ای را انجام می دهد، بنابراین کارهای جزئی و کوچک هم تبدیل به کارهای خسته کننده می شوند.

چنانچه خون به تمامی قسمت های بدن فرستاده نشود خطر انعقاد خون افزایش می یابد، و چنانچه مسیر خون رسانی به یکی از قسمت های مغز بسته شود( تشکیل لخته خون در جریان خون رسانی) فرد دچار سکته (stroke) می شود.

آسپرین یا وارفارین ؟؟

برای جلوگیری از تشکیل لخته خون بیماران قلبی تحت درمان های خاصی قرار می گیرند. با این حال، محققان نشان دادند که هنوز مشخص نیست که در 75% افراد مبتلا به بیماری های قلبی که ضربان قلب عادی دارند، آسپرین بهتر عمل خواهد کرد یا وارفارین؟؟

محققان به 2305  بیمار، در 11 کشور دنیا، آسپرین یا وارفارین تزریق کردند. بر اساس این مطالعه، به طور کلی عوارض احتمالی مانند مرگ، سکته و خونریزی در هر دو دارو یکسان بود.

خطر وقوع سکته دربیمارانی که وارفارین دریافت کرده بودندبسیار کم تر بود اما احتمال خونریزی در این افراد بیشتر بود. بنابراین با اینکه وارفارین خطر وقوع سکته را کاهش می دهد اما احتمال بروز هموراژ و خونریزی را افزایش می دهد. در نتیجه محققان دلیل قانع کننده ای برای ترجیح وارفارین بر آسپرین پیدا نکردند.

به گفته ی دکتر Shunichi Homma، استاد مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، " از آنجایی که خطرات و فواید استفاده از آسپرین و وارفارین یکسان است، تصمیم برای انتخاب نوع دارو به پزشک معالج و بیمار بستگی دارد تا نیازهای پزشکی خاص هر فرد را مرتفع سازد". به دلیل راحتی و هزینه ی پایین تهیه ی آسپرین بسیاری از مردم ممکن است این مسیر را انتخاب کنند.

با این حال، به گفته ی دکتر Andrew Clark ، استاد دانشگاه Hull و عضو انجمن بیماری های قلبی انگلستان، " در این مطالعه نشان داده شد که وارفارین احتمال بروز سکته ی قلبی را تا حد زیادی کاهش می دهد، اما باعث افزایش احتمال بروز هموراژ و خونریزی می شود. چگونه می توان برای بیماران اهمیت این عوارض را توضیح داد که کدامیک اهمیت بیشتری دارند. به نظر من خونریزی سیستم گوارشی که به انتقال خون نیاز خواهد داشت اهمیت کم تری نسبت به سکته (Stroke) دارد، بناراین شخصا" به استفاده از وارفارین تمایل بیشتری دارم."

این مطالعه اثبات کرد که هر کدام از داروهای وارفارین و آسپرین فواید و عوارض خاص خود را دارند و نمی توان یکی را بر دیگری ترجیح داد. به گفته ی Ellen Mason، پرستار بخش کاردیولوژی، نتایج این مطالعه آزادی بیشتری را به بیماران خواهد داد که نوع درمان خود را پس از مشاوره با متخصص قلب خود انتخاب کنند.

تصمیم گیری کلیدی بر این اساس خواهد بود که کدامیک از خطرات سکته و خونریزی سیستم گوارشی را با اهمیت تر بدانیم.

 

منبع: /http://www.bbc.co.uk/news/health