کم‌خونی کودکان موجب کاهش وزن‌گیری آنها می‌شود و قد آنها نیز کوتاه می‌ماند. چاقی کودکان یکی از عواملی است که موجب بروز بیماری در کودکان می‌شود.

کودکانی که با وزن کمتر از ۵/۲ کیلو متولد شده‌اند خانواده‌ها فکر می‌کنند که نوزادشان ریزجثه‌ است با رسیدگی‌های مداوم و به زور غذا خوراندن به آنها این کودکان را در معرض چاقی قرار می‌دهند که به طور ناگهانی در سن دبستان چاق می‌شوند.

اگر کودک با وزن کم متولد شده باشد هیچ اصراری به اضافه وزن او نباید داشته باشند و اگر طبق منحنی رشد خود وزن طبیعی پیدا کرده مطمئن باشند که مشکل خاصی برای کودک بروز نخواهد کرد.

استفاده از رژیم غذایی غنی از مواد مغذی می‌تواند از چاقی کودکان پیشگیری کند. قبل از رسیدن کودک به دوران بلوغ استفاده از مواد غذایی کلسیم‌دار می‌تواند موجب افزایش قد کودک شود و استفاده از خانواده کلم، دانه کنجد به دلیل داشتن امگا 3 بالا و کلسیم بالا به افزایش قد کودک کمک می‌کند.

کودکانی که دچار کم‌خونی هستند وزن‌گیری خوبی ندارند و قد آنها کوتاه می‌ماند علاوه بر تغذیه داشتن خواب آرام شبانه می‌تواند در بلندقدی کودکان تأثیرگذار باشد. مصرف قطره آهن از از زمان آغاز تغذیه تکمیلی تا پایان 2 سال حتی نیاید 1 روز هم قطع شود چراکه کمخونی در این سنین زمینه ساز ابتلا به کوتاه قدی در سالهای بعدی زندگی خواهد شد.

مصرف روزانه گردو و آب هویج نیز سبب افزایش رشد قدی در کودکان می شود.

 

چند توصیه طلایی جهت برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری

زنان در دوران بارداری از مصرف بادام‌زمینی پرهیز کنند، به دلیل اینکه بادام‌زمینی احتمال آلرژی غذایی را در کودکانشان افزایش می‌دهد.

مصرف منابع امگا 3 در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است؛ مصرف امگا 3 در دوران بارداری موجب افزایش ضریب هوشی نوزادان می‌شود.

آجیل سویا و سبزی خوردن سرشار از امگا 3 است همچنین مصرف فراورده‌های پروبیوتیکی در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است و در زنانی که مبتلا به آلرژی غذایی هستند، مصرف فرآورده‌های پروبیوتیکی احتمال بروز آلرژی‌های غذایی را در کود‌کشان کاهش می‌دهند.

زنان باردار از مصرف جگر در دوران بارداری خودداری کنند؛ جگر یا کبد سرشار از ویتامین A است اما منبع جمع‌آوری سموم است.

مصرف لبنیات کم‌چرب در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد، به دلیل اینکه رشد دندان‌های شیری در دوران جنینی پایه‌گذاری می‌شود.

تهوع ناشی از بارداری با بوییدن پوست لیموترش و مصرف نان سوخاری هنگام صبح یا مکیدن یخ کاهش پیدا می‌کند.

جهت افزایش ضریب هوشی جنین در کنار مصرف ماهی که حتما پرورشی باشد ، باید روزانه حداقل 2 عدد گردو مصرف شود.

حتی الامکان از مصرف مواد غذایی حاوی کافئین نظیر شکلات ، نوشابه های کافئینه و قهوه پرهیز شود.

مصرف نوشابه های رژیمی اکیدا در دوران بارداری توصیه نمی شود. چراکه ممکن است جنین به بیماری فنیل کتونوری مبتلا بوده و مادر این مساله را نداند.

مصرف روغن های جامد به ویژه روغن جامد حیوانی قطع شود چراکه مصرف اینگونه روغن ها سبب کاهش رشد وزنی و دور سر جنین می شود.


ارتباط بین آلودگی هوا در دوران بارداری و تولد نوزادان کم وزن (LBW )

یکی از اثرا ت مضر آلاینده های موجود در هوای آلوده تولد نوزادان کم وزن می باشد. تحقیقات بسیاری در این زمینه نشان داده اند مادرانی که در طول دوران بارداری خود در هوای آلوده تنفس می کنند صاحب نوزادانی خواهند شد که در زمان تولد وزنی کمتر از 2500 گرم دارند. احتمال مرگ و میر در این قبیل نوزادان 6 برابر بیشتر از مرگ و میر در نوزادانی است که وزن زمان تولد آنها طبیعی و حدود 3500 گرم می باشد. به عبارت دیگر بیش از 64% مرگ و میر نوزادی مربوط به نوزادان کم وزن می باشد. نتایج به دست آمده از بررسی ها حاکی از آن است که آلودگی هوا علاوه بر اینکه منجر به تولد نوزادان کم وزن خواهد شد بلکه در بسیاری از موارد سبب زایمان زودرس نیز خواهد شد و از آنجا که قسمت اعظم وزن گیری جنین و ذخیره شدن مواد مغذی در طول سه ماهه آخر بارداری صورت می گیرد لذا این قبیل نوزادان که زودتر از 9 ماهگی متولد می شوند دارای ذخایر پایینی از آهن– روی– کلسیم و بسیاری از ویتامین ها خواهند بود. آلودگی هوا به خصوص دی اکسید نیتروزن و مونوکسیدکربن نقشی اساسی در کاهش ضریب هوشی نوزاد خواهد داشت. اگر مادر هوایی استنشاق کند که مملو از مونوکسید کربن است تغییراتی در گلبول های قرمز جنین اتفاق می افتد که این امر اکسیزن رسانی به سلول های بدن جنین به خصوص سلول های مغزی را مختل نموده و سبب اختلالاتی در سیستم عصبی وی خواهد شد. نوزادان کم وزن که از این مادران متولد می شوند معمولا به دلیل داشتن ذخایر بسیار پایین از کلسیم و برای پیشگیری از ابتلا به نرمی استخوان باید در کنار شیر مادر حتما از مکمل های کلسیمی استفاده نمایند. لازم به ذکر است زندگی در کلان شهرها که هوای آلوده دارند مانع از سنتز کافی ویتامیندر زیر پوست می شود لذا این قبیل مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند نیز برای پیشگیری از پوکی استخوان باید حتما در دوران شیردهی خوداز مکمل کلسیم– ویتامینD مصرف کنند.

دکتر میترا زراتی

  • ·کهیر چیست و چگونه درمان می شود؟

کهیر یک بیماری پوستی است که به انواع حاد و مزمن طبقه بندی می شود. کهیر حاد به طور ناگهانی رخ می دهد، کمتر از 6 هفته طول می کشد و در بیشتر موارد، در کمتر از 2 روز برطرف می شود. کهیر مزمن زمانی است که کهیر بیش از 6 هفته ادامه داشته باشد.

علت ایجاد کهیر تجمع مقداری مایعات است که از عروق خونی خارج می شود و در زیر پوست تجمع می یابد.

کهیر حاد وضعیتی است که در آن یک ناحیه قرمز خارش دار به صورت ناگهانی در پوست ایجاد می شود. عامل ایجاد این ناحیه می تواند آلرژی به یک ماده خاص، گرما و یا ورزش باشد. در بیشتر موارد، ناحیه قرمز در عرض 24 تا 48 ساعت از بین می رود و معمولا شدید نیست. در کهیر حاد ممکن است نیاز به هیچ درمانی وجود نداشته باشد، اما آنتی هیستامین ها می توانند به کاهش علایم تا زمان برطرف شدن نواحی قرمز کمک کنند.

کهیر مزمن، وضعیتی است که در آن کهیربیش از 6 هفته ادامه یابد. علت ایجاد کهیر مزمن معمولا شناخته شده نیست و در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود. در بیشتر افراد با مصرف آنتی هیستامین ها علایم بهبود می یابد. آمار نشان می دهد که در هر 1000 نفر، 1 نفر به کهیر مزمن در دوره ای از زندگی خود مبتلا می شود. کهیر مزمن در خانم ها 2 برابر آقایان دیده می شود و برخی افراد، دارای سابقه کهیر به صورت گهگاهی در عرض سال ها می باشند.

در موارد وجود کهیر مزمن، ارزیابی آزمایشگاهی به رد علل زمینه ای کمک می کند. در صورت یافتن عامل زمینه ای، درمان به طرف شدن کهیر کمک می کند و در صورت عدم وجود عامل شناخته شده زمینه ای، درمان با ترکیبی از آنتی هیستامین ها ادامه می یابد.

  • ·ضایعات کهیر چه شکلی دارند؟

ضایعات کهیر معمولا نواحی برآمده کوچکی هستند که هر جایی از پوست را می توانند درگیر نمایند.این ضایعات، خارش دار هستند و به رنگ سفید یا قرمز می باشند که با هاله ای از ناحیه قرمز کوچک احاطه می شوند. این ضایعات تا حدی شبیه محل نیش زنبور می باشند.

اندازه ضایعات در حدود 1 تا 2 سانتی متر است و گاهی اوقات چند ضایعه کناری به یکدیگر متصل می شوند و یک ناحیه قرمز رنگ بزرگتر ایجاد می کنند. شکل کهیر ها معمولا گرد است اما به هر شکل دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد. ضایعات کهیری، معمولا در کمتر از 24 ساعت برطرف می شود و در حال از بین رفتن یک کهیر، ممکن است کهیر های دیگری ظاهر شود و در این موارد اصطلاح کهیر مهاجر به کار برده می شود. در برخی موارد کهیر ها می توانند بسیار شدید باشند و تمامی بدن را درگیر نمایند.

  • ·چه آزمایشهایی در زمان کهیر لازم است؟

در صورت وجود کهیر مزمن پزشک برای رد علل زمینه ای کهیر آزمایش هایی درخواست می کند. این آزمایش ها شامل شمارش سلول های خونی، آنتی بادی های ضد هسته ای، آزمایشات عملکرد کبد، آزمایش های تیروئیدی، آنتی بادی های ضد تیروئید، آزمایش های تشخیص برای هلیکوباکتر پیلوری و مقدار ایمونو گلوبولین Eسرمی می باشد. بنا به شرایط بیمار ممکن است آزمایش هایی اضافه و حذف شوند. در صورت عدم وجود عامل زمینه ای، کهیر با علت ناشناخته تشخیص داده می شود و در برخی موارد درمان 6 ماهه به رفع کهیر کمک می کند.

 

واکسن آنفولانزا برای سال 2012- 2013 (1392- 1391)

واکسن آنفولانزای جدید برای سال 2012 و 2013 از FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) مجوز گرفت. این واکسن تفاوت اندکی با واکسن سال پیش دارد و 3 گونه ویروس را پوشش می دهد. 6 کارخانه مجوز ساخت و پخش واکسن آنفولانزای 2012- 2013 را گرفته اند و یک نوع واکسن به صورت اسپری داخل بینی (اینترانازال) نیز مجوز گرفته است. کارخانه های سازنده در زیر آمده اند. لازم به ذکر است که تمام این 6 کارخانه جزء سازنده های واکسن آنفولانزا در سال پیش نیز بوده اند.

CSL Limited                                  Afluria

Glaxosmith Kline Biologicals          Fluarix

ID Biomedical Corporation            Flu Laval

Med Immune Vaccine                    Flu Mist

Novartis Vaccines and Diagnostics Limited     Fluvirin

Sanofi Pasteur                                Fluzone, Fluzone High Dose, and Fluzone Intradermal

Reference: www.fda.gov