معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

 • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
 • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

آزمایش ادرار

ادرار فرآورده دفعی می باشد که توسط کلیه ها تولید می شود. در آزمایش ادرار، اجزای آن مورد آزمایش قرار می گیرد و به این ترتیب اطلاعاتی در مورد سلامت شما و مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد، در اختیار پزشک قرار می گیرد.

کلیه ها مواد زاید، مواد معدنی، مایعات و سایر فرآورده ها را از خون خارج و با ادرار دفع می کنند. ادرار شامل مواد زاید بسیاری است که در اثر خوردن، نوشیدن و یا فعالیت ایجاد می شوند.

بیش از 10 نوع آزمایش روی ادرار قابل انجام است اما یک آزمایش ادرار معمول شامل قسمتهای زیر است.

 • رنگ: عوامل مختلفی روی رنگ ادرار تاثیر می گذارند از آن جمله تعادل مایعات، رژیم غذایی، داروها و بیماری ها می باشد. روشن یا تیره بودن ادرار نشاندهنده میزان مایع و آب در آن است. مکمل های ویتامین B رنگ ادرار را به رنگ زرد روشن در می آورند. برخی از داروها، تمشک، چغندر، ریواس و یا خون رنگ ادرار را به رنگ قرمز مایل به قهوه ای در می آورند.
 • شفافیت: ادرار معمولا شفاف است. وجود باکتری، خون، اسپرم، کریستال یا موکوس می تواند از شفافیت ادرار بکاهد.
 • بو: ادرار معمولا بوی تندی ندارد اما برخی بیماری ها مثل عفونت با ، دیابت یا گرسنگی شدید می توانند باعث ایجاد بوی بد ادرار شوند.
 • وزن مخصوص (Specific gravity) : این آزمایش میزان مواد موجود در ادرار و نحوه تعادل آب در ادرار را مورد آزمون قرار می دهد. با نوشیدن آب زیاد، وزن مخصوص ادرار کاهش می یابد و عدم نوشیدن آب کافی باعث افزایش وزن مخصوص می گردد.
 • PH:PH اسیدی یا قلیایی بودن ادرار را نشان می دهد. عدد 4 دلالت بر اسیدی بودن، 7 خنثی بودن و 9 قلیایی بودن دارد. در برخی مواردPH ادرار با درمان های خاص تغییر می کند. این موضوع در پیشگیری از سنگ های کلیوی اهمیت دارد.
 • پروتئین: پروتئین به صورت معمول در ادرار یافت نمی شود. تب، ورزش سنگین، بارداری و برخی از بیماری ها مخصوصا بیماری های کلیوی می توانند باعث ظهور پروتئین در ادرار شوند.
 • گلوکز: گلوکز نوع قندی است که در خون یافت می شود. به طور طبیعی گلوکز به صورت بسیار اندک در ادرار وجود دارد یا اصلا وجود ندارد. در اثر دیابت کنترل نشده یا آسیب کلیوی، گلوکز به میزان زیاد در ادرار وجود خواهد داشت.
 • نیتریت ها: باکتری هایی که باعث عفونت ادراری می شوند با آنزیم های خود نیترات های ادرار را به نیتریت تبدیل می کنند و وجود نیتریت دلالت بر عفونت ادراری دارد.
 • لوکوسیت استراز: وجود گلبول های در ادرار می تواند از علایم عفونت ادراری باشد و باعث مثبت شدن این آزمایش می شود.
 • کتون ها: در اثر شکسته شدن چربی ها در بدن کتون ها تولید می شوند و از ادرار دفع می گردند. مقادیر زیاد کتون ها می تواند ناشی از کتو اسیدوز دیابتی باشد. همچنین رژیم کم کربوهیدرات، گرسنگی طولانی یا استفراغ طولانی می توانند باعث ایجاد کتون ها در ادرار گردند.
 • آنالیز میکروسکوپی: در این تست مواد جامد در ادرار (سدیمان) ته نشین می گردند و در زیر میکروسکوپ بررسی می شوند. در این مرحله موارد زیر بررسی می شوند:

- گلبول های قرمز و سفید خون به صورت طبیعی این سلول ها در ادرار یافت نمی شوند. التهاب، بیماری یا آسیب کلیوی و مجاری ادراری، باعث ظهور گلبول های قرمز در ادرار می شوند. همچنین ورزش شدید مثل دویدن طولانی نیز باعث وجود گلبول قرمز در ادرار می شود.

- کست ها (Casts) : برخی بیماری های کلیوی باعث تجمعات مواد و اصطلاحا کست ها در ادرار می شوند. کست ها می توانند از گلبول های سفید، مواد چربی یا پروتئین ها تشکیل شوند. وجود برخی کست ها در ادرار می تواند نشانه بیماری کلیوی باشد.

- کریستال ها: در ادرار افراد طبیعی معمولا کریستال های اندکی وجود دارد. در افرادی که سنگ کلیه می سازند، کریستال های خاصی با مقدار زیاد وجود دارند.

- باکتری ها، سلول های قارچی یا انگل ها: این ارگانیسم ها به صورت طبیعی در ادرار وجود ندارند و وجود آن ها می تواند به دلیل عفونت ادراری باشد.

- سلول های سنگ فرشی در ادرا می تواند بیانگر این باشد که نمونه گیری خوب انجام نشده و شاید پزشک تصمیم به تکرار آزمایش بگیرد.

علت انجام:

- برای کنترل دستگاه ادراری و اطمینان از عدم عفونت (علایم عفونت ادراری شامل تغییر رنگ و بوی ادرار، درد هنگام ادرار کردن، ادرار کردن سخت، درد پهلو و وجود خون در ادرار یا تب می باشد).

- برای کنترل درمان بیماریهایی چون دیابت، سنگهای کلیوی، عفونت های ادراری، فشارخون یا برخی بیماریهای کلیوی و کبدی.

- به عنوان قسمتی از آزمایشهای چک آپ دوره ای

روش آمادگی:

بهتر است از غذاهایی که باعث تغییر رنگ ادرار می شوند همچون تمشک، چغندر، ریواس و غیره پیش از آزمایش اجتناب شود.

ورزش سنگین قبل از آزمایش انجام نگیرد.

برخی داروها مثل ویتامین B، فنازوپیریدین، ریفامپین و فنی توئین (دیلانیتن) باعث تغییر رنگ ادرار می شوند و باید آزمایشگاه در جریان مصرف آنها ثرار بگیرد.

روش انجام:

این آزمایش می تواند در خانه یا آزمایشگاه انجام بگیرد. جمع آوری ادرار باید در وسط آن به صورت تمیز به شکل زیر انجام گیرد:

- دستها را بشوئید

- اطراف دستگاه تناسلی را بشوئید و در خانمها شستشو از جلو به عقب صورت گیرد.

- کمی ادرار کنید و سپس درب ظرف جمع آوری ادرار را باز کنید و مقداری از وسط جریان ادرار خود را جمع آوری کنید.

- ظرف نباید با دستگاه تناسلی تماس پیدا کند و دست شما نیز نباید با داخل ظرف تماس یابد.

- درب ظرف را ببندید و آن را در محل مخصوص نگهداری ظرف های ادرار قرار دهید.

- در صورتی که جمع آوری در خانه صورت می گیرد و نمی توانید در کمتر از 1 ساعت نمونه را به آزمایشگاه برسانید، آن را در یخچال نگهداری کنید.

نتایج:

- رنگ: رنگ ادرار طبیعی زرد روشن تا تیره است. عدم نوشیدن آب باعث تیره شدن رنگ ادرار می شود و وجود خون، ادرار را قرمز می کند. برخی بیماریها و داروها باعث تغییر رنگ ادرار می شوند.

- شفافیت: ادرار به صورت طبیعی شفاف است و تیره شدن ادرار در اثر چرک، خون، اسپرم، باکتری، قارچ، کریستال، موکوس یا انگل اتفاق می افتد.

- بو: ادرار به صورت طبیعی دارای بوی اندکی است اما برخی غذاها مثل ویتامین ها و آنتی بیوتیکها می توانند باعث تغییر بوی ادرار شوند. دیابت، عفونت مجاری ادراری، بیمای میپل سیروپ همگی باعث تغییر بوی ادرار می شوند.

- وزن مخصوص: وزن مخصوص نرمال ادرار 1.005 تا 1.030 است و بالا رفتن وزن مخصوص در اثر غلیظ شدن ادرار، از دست دادن مایعات در اثر اسهال، استفراغ یا تعریق یا وجود قند زیاد در ادرار اتفاق می افتد.کم شدن وزن مخصوص در اثر رقیق شدن در اثر پر نوشی، بیماری کلیوی یا استفاده از داروهای دیورتیک می باشد.

Ph طیبعی بین6/4 تا 8 می باشد. برخی غذاهای اسیدی مثل میوه ها یا فراورده های لبنی و داروها می توانند باعث تغییرph ادرار شوند. استفراغ شدید، بیماری کلیوی، برخی عفونتهای ادراری و آسم باعث قلیایی شدن ph و آمفیزم ریوی، دیابت کنترل نشده، آسپرین بسیار زیاد، اسهال شدید، از دست دادن آب بدن، گرسنگی زیاد، مصرف الکل زیاد یا نوشیدن اتلین گلیکول باعث اسیدی شدن ادرار می شوند.

- پروتئین به صورت طبیعی در ادرار یافت نمی شود و در صورت وجود نشان دهنده آسیب کلیوی، عفونت، سرطان، فشار خون، دیابت، لوپوس، گلومرولونفریت، مشکل قلبی، مسمومیت یا پراکلاپسی است.

- گلوکز به صورت طبیعی در ادرار وجود ندارد و در اثر دریافت مایعات داخل وریدی، دیابت کنترل نشده، مشکل غده فوق کلیوی، آسیب کبدی و مغزی، مسمومیت ها و بیماریهای کلیوی در ادرار ظاهر می شود. وجود گلوکز در ادرار در دوران بارداری طبیعی است.

- کتونها به صورت طبیعی در ادرار وجود ندارند اما در دیابت کنترل نشده، رژیم های کم کربوهیدرات، گرسنگی طولانی یا اختلالات خوردن در ادرار ظاهر می شوند. در اثر روزه داری نیز کتونها وارد ادرار می شوند و برخی موارد در خانمهای باردار نیز کتون به میزان کمی در ادرار وجود دارد که نشانه بیماری نمی باشد.

- آنالیز میکروسکوپی. تعداد اندکی گلبول قرمز، سفید، کست، کریستال در ادرار می تواند وجود داشته باشد. باکتری، قارچ، انگل یا سلولهای سنگفرشی نباید در ادرار وجود داشته باشند.

گلبولهای قرمز در اثر آسیب کلیه و مجاری ادراری، عفونت، التهاب، تومور، لوپوس می توانند وارد ادرار شدند. گلبولهای سفید در اثر عفونت، تومور، التهاب، لوپوس یا التهاب واژن وارد ادرار می شوند.

کیست ها می توانند نشانه التهاب یا آسیب کلیوی، عدم دریافت جریان خون کافی در کلیه ها، فلزات، نارسایی قلبی یا عفونت باشند.

کریستالها می توانند نشانه سنگهای کلیوی، آسیب کلیوی یا اختلالات متابولیسم و عفونت باشند باکتری، قارچ یا انگل در ادرار نشانه وجود عفونت مجاری ادراری است.

وجود سلولهای سنگفرشی نشانه درست جمع آوری نشدن نمونه و نیاز به جمع آوری مجدد می باشد.

عوامل تاثیر گذار

- عادت ماهیانه

- داروهایی مثل دیورتیک ها، اریترومایسین، تری متوپریم یا ویتامین C همراه تتراسایکلین

- انجام X-Ray با ماده حاجب در 3 روز پیش از آزمایش ادرار

- تاخیر در رساندن نمونه به آزمایشگاه

آزمایشهای مرتبط

- آزمایش ادرار 24 ساعته

- اندازه گیری بیلی روبین یا اوروبیلی نوژن در ادرار که نشانه آسیب کبدی است.

- اندازه گیری پروتئین بنس جونز که در 50% بیماران مبتلا به میلوم مولیتیپل یافت می شود.

- جمع آوری ادرار با کاتتر

- کشت ادرار

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید