معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

  • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
  • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

چکاپ یا آزمایش های دوره ای به تشخیص زودهنگام کمبود ها و بیماری ها کمک می کند و درمان بیماری ها را ساده تر می کند.

انسان در هر سنی مستعد ابتلا به بیماریهای خاص می باشد و تشخیص زودرس این مشکلات، از بسیاری از عوارض جلوگیریمی نماید. رعایت بعضی مسائل بهداشتی و تغذیه ای و انجام برخی بررسی ها و آزمایش ها امکان پیشگیری و تشخیص زودرس مشکلات شایع در هر سنی را فراهم می آورند.

در سنین نوزادی و شیر خوارگی، آزمایش تیروئید، بیماری های متابولیک و در دوران کودکی آزمایش شمارش سلولهای خونی و هموگلوبین برای کم خونی توصیه می شود.

در سنین جوانی و میانسالی، رعایت مسائل تغذیه ای، انجام فعالیت های ورزشی و انجام بررسی های دوره ای و آزمایش های پزشکی منظم مورد تاکید قرار گرفته اند. این بررسی ها شامل اندازه گیری فشار خون، قند خون ناشتا و چربی ها می باشند که تناوب انجام آن ها باتوجه به سابقه بیمار، سن و جنس تعیین می شود.

در مردان از سنین 40 سالگی تست آنتی ژن مخصوص پروستات (PSA) باید به صورت دوره ای انجام گیرد.

در خانم های میانسال، آزمایشات بررسی سرطان پستان و دهانه رحم توصیه می شود.

در سنین پس از50سالگی و در افراد با علایم شک برانگیز به کار غده تیروئید، انجام تست های تیروئیدی توصیه می گردد.

در دوران سالمندی، شمارش کامل سلول های خون و بررسی کم خونی، مقدار آهن سرم و ذخایر آهن، ویتامین B12 و اسیدفولیک و همچنین بررسی مدفوع از آزمایش هایی هستند که بهتر است انجام گیرند.

راهنمای آمادگی برای آزمایشات چکاپ

1- ناشتا بودن تنها برای آزمایش قند، اوره و چربی و آهن خون لازم است و بیشتر آزمایش های دیگر نیاز به ناشتا بودن ندارند.

2- برای آزمایش چربی خون، 12 ساعت و برای آزمایش اوره و قند خون ناشتا، 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید غذا بخورید و در این مدت مایعاتی به جز آب ننوشید.

3- در مدت 8 تا 12 ساعت پیش از آزمایش قند خون، نباید سیگار، آدامس، شکلات، قرص های نرم کننده گلو و شربت سینه استفاده شود. مسواک زدن در این مدت بلامانع است.

4- در زمان آزمایش اوره خون، بهتر است به مدت 2 تا 3 روز از غذاهای حاوی گوشت زیاد خودداری کنید.

5- برای آزمایش تیروییدی، محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است 3 ساعت قبل از آزمایش غذا میل نفرمایید.

6- در مورد قطع یا مصرف دارو پیش از آزمایش با پزشک خود مشورت فرمایید و آزمایشگاه را از میزان داروهای خود آگاه فرمایید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید