معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

  • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
  • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

دیابت دوران بارداری به علت هورمون های تولید شده در این دوران ایجاد می شود که باعث می شوند انسولین نتواند کار خود را انجام دهد. دیابت بارداری معمولا از نیمه بارداری به بعد ایجاد می شود و درمان آن به منظور کم کردن قند خون بایستی انجام گیرد.

پس از تشخیص این وضعیت لازم است قند خون و وضعیت جنین شما توسط پزشک کنترل شود و در صورت انجام مراقبت های لازم خطری جنین شما را تهدید نخواهد کرد. رژیم غذایی شما باید از لحاظ روغن و پروتئین متوسط و از لحاظ کربوهیدرات کنترل شده باشد. بهتر است از برنج، نان، ماکارونی، غلات آماده صبحانه، میوه ها و سبزیجات استفاده کنید و مصرف نوشیدنی های شیرین، آبمیوه و شیرینی جات را محدود کنید. همچنین حداقل سه وعده غذایی و چند میان وعده در طول روز مصرف کنید و هیچ یک از وعده های خود را حذف نکنید. اگر قند شما با رژیم غذایی کنترل نشود، استفاده از دارو به ما توصیه می شود که نه تنها زیانی برای جنین ندارد، بلکه در حفظ سلامت جنین مهم خواهد بود. کم کردن وزن در افراد با اضافه وزن و چاقی شانس ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می دهد. بیشتر افراد مبتلا به دیابت بارداری، پس از بارداری نیاز به دارو نخواهند داشت.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید