معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

  • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
  • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

آزمایش ویدال (Widal Test)

تعریف:

آزمایش ویدال برای تشخیص سرولوژی بیماری حصبه (Typhoid ) و شبه حصبه (Para typhoid ) می باشداین بیماری ها در اثر دسته ای از باسیلهای روده ای که تحت عنوان کلی سالمونلاها نامگذاری می شوند پدید می آیند. آزمایش های روتین برای تشخیص حصبه و شبه حصبه شامل کشت خون، کشت مدفوع و آزمایش ویدال است. پیش از اینکه تست ویدال مثبت شود می توان باکتری ها را به ترتیب از مدفوع و ادرار جدا کرد.  با افزایش تیتر آنتی بادی ها در سرم بیمارکشت مثبت میکروب نیز کمتر می شوند. در هفته اول بیماری تست ویدال در 52% از بیماران مبتلا به تب روده ای مثبت می شود و در هفته چهارم این تست در  90 تا 95% بیماران تست بیماران مثبت می شود.

علت انجام

این آزمایش تشخیص آنتی بادی های ضد آنتی ژنهای Vi,H,O باکتریای در خون بیمار است که در تشخیص بیماری تب روده ای بکار می رود.

روش آمادگی: این تست نیازی به آمادگی خاصی ندارد اما بهتر است پرسش نامه ای درمورد وضعیت بیمار جهت تفسیر بهتر نتایج پر شود.

روش انجام تست:

این آزمایش با خونگیری از ناحیه بازو و روی سرم بیمار انجام می شود.

آزمایش بر اساس آگلوتیناسین فعال یا مستقیم و جستجوی آگلوتینینها در سرم می باشد. این آزمایش به دو طریق صورت می گیرد: روش های سریع و لوله ای که زمان بیشتری می گیرد. روش روی لام برای بررسی اجمالی است. به طور کلی روش لوله ای دقیقتر و با ارزشتر است.

نتایج: بر اساس رسوب ایجاد شده در لوله ها و یا روی لام نتایج از 4+ تا 1+ و یا به صورت منفی گردش می شود.

موارد ی که نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند:

- اگر در هفته اول بیماری سرم بیمار مورد آزمایش ویدال قرار گیرد نتیجه آن منفی خواهد بود و آزمایش مجدد چند روز بعد احتمالا مثبت خواهد شد.

نویسنده: میترا رضائی، کارشناس آزمایشگاه

منبع: اصول و تفسیر آزمایش سرولوژی بالینی تالیف دکتر پرویز پاکزاد

اطلاعات ارائه شده در این وب سایت جایگزین توصیه های پزشک نمی باشد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید