معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

  • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
  • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

آزمایش هموگلوبین الکتروفورز

آزمایش هموگلوبین الکتروفورز انواع مختلف هموگلوبین در خون را می سنجد.

هموگلوبین، پروتئین حامل اکسیژن در یاخته های سرخ، در اشکال متنوع مولکولی به صورت طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد. هموگلوبین طبیعی، اکسیژن را به طور کارآمد حمل و آزاد می کند در حالیکه هموگلوبین غیر طبیعی این توانایی را ندارد.

بیشترین شکل طبیعی هموگلوبین به شرح زیر است:

vهموگلوبین F ، شکل طبیعی هموگلوبین در دوران جنینی و بعد از تولد می باشد که خیلی سریع بعد از تولد یا هموگلوبین A جایگزین می شود. مقادیر کمی از هموگلوبین F پس از تولد ساخته می شود. در بیماری هایی مثل کم خونی داسی شکل، آنمی aplastic و پاره ای از بدخیمی های خونی مقادیر هموگلوبین F افزایش می یابد.

vهموگلوبین A، رایج ترین شکل طبیعی هموگلوبین در کودکان و بالغین سالم می باشد.

vهموگلوبین A2 فرم طبیعی هموگلوبین است که مقادیر کمی از آن در بالغین وجود دارد. در صورت به ارث رسیدن ژن ها مسبب تولید بیش از حد انواع غیر طبیعی هموگلوبین یا تولید ناکافی Hb اختلالات هموگلوبینی تظاهر می یابند.

vهموگلوبین S، C، D، E، M و صد ها فرم نادر دیگر، از انواع غیر طبیعی هموگلوبین به شمار می آیند.

از جمله اختلالات هموگلوبینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

-بیماری Sickle Cell: هموگلوبین S مهم ترین عامل بروز این بیماری می باشد. یاخته های سرخ در این بیماری شکلی هلالی داشته و زود تر از یاخته های طبیعی از بین می روند. یاخته های سرخ غیر طبیعی همچنین باعث مسدود شدن رگ های خونی می شوند.

-تالاسمی: این بیماری ژنتیکی مقدار و نوع هموگلوبین تولید شده را تحت تاثیر خود قرار می دهد. (برای مثال،هموگلوبین F بیش از حد تولید می شود). در روند آزمایش هموگلوبین الکتروفورز جریان الکتریکی از هموگلوبین های موجود در نمونه شخص عبور داده می شود. این امر باعث جدا شدن انواع مختلف هموگلوبین به دلیل سرعت های متفاوت و در نهایت ایجاد باند های مختلف می شود. با مقایسه الگوی شکل گرفته با الگوی یک نمونه طبیعی، پزشک انواع و مقدار های هموگلوبین خون را مورد ارزیابی قرار می دهد.

علت انجام:

این آزمایش برای تشخیص بیماری هایی که باعث تولید هموگلوبین غیر طبیعی می شوند مانند کم خونی داسی شکل و تالاسمی انجام گشته و احتمال انتقال آنمی های ژنتیکی از زوجین به فرزندان را مشخص می کند.

پزشک همچنین ممکن است این آزمایش را برای کودکی با سابقه فامیلی اختلالات هموگلوبینی و یا کم خونی که علت رایجی مانند فقر آهن نداشته باشد، درخواست کند.

در بسیاری از مواقع هموگلوبین الکتروفورز به عنوان بخشی از آزمایشات اولیه غربالگری نوزاد به منظور تشخیص به موقع کم خونی های ژنتیکی و تحت نظر قرار گرفتن برای جلوگیری از عواقب تهدید کننده، انجام می شود.

آمادگی:

کم خونی ناشی از فقر آهن موجب نتایج پایین هموگلوبین A2 به صورت کاذب می شود.

روش انجام:

این آزمایش با خونگیری از ناحیه بازو انجام می شود.

نتایج:

مقادیر طبیعی در آزمایشگاه های مختلف متفاوت می باشد. پزشک شما نتایج را براساس وضعیت کنونی شما و دیگر عوامل ارزیابی می کند.

نتایج بالا و پایین:

  • نتایج گزارش شده بیشتر از حد طبیعی برای هموگلوبین A2و F ممکن است نشان دهنده نوع خفیف تالاسمی باشد. مقادیر پایین تر از حد طبیعی هموگلوبین A و بیش از حد هموگلوبین F نشان دهنده نوع شدید تالاسمی است. مقادیر بیش از حد هموگلوبین F در وضعیت نادری به اسم پایداری ارثی هموگلوبین F یاHereditary Persistence of Fetal Hemoglobin نیز مشاهده می شود.
  • هموگلوبین S در مقادیر متعادل می توانند نشان دهنده به ارث رسیدن سلول خصیصه داسی و در مقادیر بالا مطرح کننده بیماری کم خونی داسی شکل است.
  • هموگلوبین C در مقادیر کم نشان دهنده حضور آن و در مقادیر بالا نشان دهنده بیماری هموگلوبین C است که باعث بروز کم خونی و بزرگ شدن طحال می شود.
  • حضور هموگلوبین های S و C نشان دهنده بیماری هموگلوبین S-C است که باعث بروز فرم خفیف یا شدید کم خونی داسی شکل می شود.
  • مقادیر پایین هموگلوبین E نشانه حضور آن و مقادیر بالای آن نشان دهنده بیماری هموگلوبین E است که باعث کم خونی و کوچک شدن یاخته های سرخ نسبت به حالت طبیعی می شود.
  • هموگلوبین S، C، D و E نادر هستند اما بیش از 350 نوع هموگلوبین غیر طبیعی یافت شده اند.

کیانا بیداد

دانشجوی میکروب شناسی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید