معرفی آزمایش ها

آلکالن فسفاتاز

علامت اختصاری:ALP

این آزمایش مقدار آنزیم آلکالین فسفاتاز یا آلکالن فسفاتاز را در خون اندازه گیری می نماید. این آنزیم در کبد و استخوان و تا حدی در روده ها و کلیه ساخته می شود. همچنین جفت خانمهای باردار نیز محلی برای ساخته شدن این آنزیم است.

کبد بیش از هر عضوی این آنزیم را تولید می کند. برخی شرایط باعث تولید مقدار بالای این آنزیم در خون می شوند. این شرایط شامل رشد سریع استخوان (مثلا در خلال رشد و افزایش قد)، بيماري هاي استخوانی (همانند استئومالاسی یا بیماری پاژه)، پر کاری پاراتیروئید، کمبود ویتامین دی یا اختلال سلولهای کبدی هستند. در صورت بالا بودن این آنزیم ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دیگری باشد. ادامه مطلب

 

آنتی ژن اختصاصی پروستات

علامت اختصاری: PSA

تست آنتی ژن اختصاصی پروستات مقدار این آنتی ژن را در خون اندازه می گیرد. آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون آقایان توسط غده پروستات آزاد می گردد. در آقایان در شرایط طبیعی مقادیر اندکی از آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون وجود دارد. با افزایش حجم غده پروستات در اثر التهاب یا بد خیمی، مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون افزایش می یابد. آسیب، معاینه پروستات از راه مقعد و فعالیت جنسی نیز به طور موقتی باعث افزایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می شوند. ادامه مطلب

تست گالاکتومانان (Galactomannan)

گالاکتومانان ها پلی ساکارید هایی هستند که در دیواره قارچ آسپرژیلوس یافت می شوند و در حین رشد آن آزاد می شوند. با تشخیص گالاکتومانان در خون عفونت مهاجم آسپرژیلوس در انسان تشخیص داده می شود. این تست مخصوصا در افرادی که پیوند سلول بنیادی دریافت کرده اند کاربرد دارد.

علت انجام:

  • تشخیص عفونت مهاجم آسپرژیلوس در خون
  • ارزیابی پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به آسپرژیلوس مهاجم ادامه مطلب

فضای سرگرمی کودکان در آزمایشگاه نامدار

در آزمایشگاه نامدار برای اینکه کودکان خاطره بد از خون گیری و دادن آزمایش نداشته باشند، فضای دلپذیری برای آنان فراهم کردیم و از نمونه گیر متبحر در خون گیری از کودکان و نوزادان استفاده می کنیم.

Lab children area

آلکالن فسفاتاز یک آنزیم حیاتی است که عمدتا در کبد ساخته می شود. استخوان ها، کلیه و روده ها و هم چنین جفت خانم های باردار، در ساخت این آنزیم دخیل هستند.

علایم پایین بودن یا نقص آلکالن فسفاتاز شامل خستگی، تنگی نفس، عدم تحمل سرما، یبوست، ضربان قلب بالا و کاهش وزن می باشد. در این موارد معمولا تصحیح رژیم غذایی به حل این مشکلات کمک می کند.

علل:

üسوء تغذیه

رژیم غذایی غیر صحیح معمولا منجر به کمبود ویتامین ب6، اسید فولیک، ویتامین سی، فسفر و روی می گردد که همه این عوامل در کاهش آلکالن فسفاتاز نقش دارند.

üهایپو فسفاتازیا

این سندرم ژنتیکی نادر معمولا باعث تاثیر منفی بر رشد استخوان ها و دندان ها و کمبود فسفات در بدن می گردد. در این سندرم، نرمی و ضعف استخوان ها باعث اختلالات فیزیکی و نهایتا در موارد شدید اختلالات تنفسی می گردد.

üسایر علل

هیپو تیروئیدی و اختلال غدد پاراتیروئید، نقص ویتامین ب 12، آنمی آپلاستیک، بیماری ویلسون و سایر علل

درمان

اساسی ترین برخورد در درمان پایین بودن آلکالن فسفاتاز، تصحیح رژیم غذایی می باشد. پزشک در مرحله اول با ارزیابی وضعیت تغذیه ای سعی در اصلاح کمبود های ویتامینی دارد و معمولا با دادن مکمل ها این وضعیت بهبود می یابد.

مواد غذایی برای افزایش سطح آلکالن فسفاتاز

  • ·مواد غذایی حاوی فسفر

عدس، ماهی سالمون، مرغ، بوقلمون، تخم مرغ، ماست و آجیل (بادام) جزو منابع غنی فسفر هستند.

  • ·چربی های سالم

آلکالن فسفاتاز یک نقش مهم در جذب و هضم چربی از روده ها دارد. مصرف روغن ماهی، روغن نارگیل و روغن ذرت باعث افزایش آلکالن فسفاتاز می گردد.

  • ·زینک (روی)

مصرف زینک باعث افزایش سلامت استخوان ها، پوست و بهبود سیستم ایمنی می شود. منابع غنی شامل تخم کدو تنبل، زنجبیل، نخود فرنگی و صدف می باشد.

  • ·ویتامین ب12

ماهی، تخم مرغ، لبنیات و گوشت حاوی این ویتامین هستند.

  • ·ویتامین آ

این ویتامین باعث ساخته شدن آلکالن فسفاتاز در سلول های استخوانی و لوله گوارش می شود. فلفل قرمز، هویج، هلو، سیب زمینی شیرین، اسفناج و جگر حاوی این ویتامین می باشند. از آن جا که مصرف زیاد این ویتامین باعث مسمومیت می شود، در استفاده از آن باید دقت شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید